Přejít na obsah

Čekání na sanitku? Nově o pět minut déle

zpět
21.3.2011
lékaři, chodba, pohotovost, chirurgové
zvětšitlékaři, chodba, pohotovost, chirurgovéZdroj: surgicalhospitalists.com

lékaři, chodba, pohotovost, chirurgové | Zdroj: surgicalhospitalists.com

 

Na to, aby sanitka byla všude nejpozději do čtvrt hodiny jako dosud, nejsou peníze.

Člověk s mrtvicí bude na sanitku čekat až dvacet minut. Jen ještě není jasné, jestli každý a nebo jen ten, který „nešikovně“ bydlí.

Nynější vyhlášku, podle níž mají záchranky přijet do patnácti minut, totiž nahradí nový zákon. Ministerstvo zdravotnictví jeho znění právě teď dokončuje, kolem minut se však stále vedou spory.

Ministr Leoš Heger (TOP 09) původně přišel s tím, že se dojezdový čas sanitek odstupňuje podle obydlenosti jednotlivých lokalit - tedy s variantou dojezdu do 10, 15 a 20 minut, kterou chtěl už před dvěma lety prosadit Tomáš Julínek. S tím ale narazil.

„Je to diskriminační. Přece není rozdíl mezi pacientem a právem na záchranu podle hustoty osídlení. Stát je povinen zajistit péči v každém místě - ať budu v Praze a nebo na výletě na Sněžce,“ kritizuje návrh Zdeněk Schwarz, ředitel pražské zdravotnické záchranné služby.

Na to, aby se do zákona napsalo, že sanitka bude všude do deseti nebo do patnácti minut, jako je to teď ve vyhlášce, však nejsou peníze. Znamenalo by to totiž rozšířit síť stanovišť, kterých je podle dostupných údajů 281, o desítky dalších, což představuje nemalé náklady. Naproti tomu při horní hranici dojezdovosti - tedy dvaceti minut - bude rovnou zajištěno kolem 92 procent obyvatel.

„Vybudovat jedno výjezdové místo stojí sedm a půl milionu korun a jeho roční provoz dalších sedm milionů korun. Pokud by tedy v zákoně byla dojezdovost třeba deset minut, tak tam musí být také řečeno, kdo to zaplatí. Protože kraje těžko,“ vysvětluje hejtman Vysočiny Jiří Běhounek.

Dobudování sítě v odlehlých oblastech by však mohlo být neefektivní i z profesního hlediska.

„K pacientovi musí přijet tým, který je zvyklý rutinně zasahovat, což by v případě stanovišť s jedním výjezdem týdně šlo zajistit dost těžko,“ říká Vítězslav Vavroušek, náměstek ministra Hegera pro zdravotní péči.

Na druhou stranu - v akutních případech může být právě čas příjezdu tím, co rozhodne. „U člověka se zástavou krevního oběhu už nebude mít sanitka po dvaceti minutách ani co dělat,“ uvádí příklad prezident České lékařské komory Milan Kubek.

„Názory se zatím různí, kolem konečné formulace budou ještě nějaké debaty,“ říká mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň. Do týdne by ale podle něj mělo být jasno. Pak nový zákon o záchranných službách začne kolečko po dalších resortech.

Celý článek si můžete přečíst na serveru iHNED.cz nebo ZDE.


Klíčová slova

Autoři

Michaela Mužíková, Hospodářské noviny

Komentovat článek: Čekání na sanitku? Nově o pět minut déle

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Čekání na sanitku? Nově o pět minut déle

Komentáře

dalších 13 komentářů
Berušák Další Hegerovy perly  | 23. 03. 2011 20:22

Prý navrhuje razantně zvýšit poplatky ve zdravotnictví(den hospitalizace na 200 Kč).S jeho platem jistě žádný problém,ale u důchodců s důchodem 7 tisíc absolutně likvidační..Jak tenhle člověk mohl být lékařem je naprosto nepochopitelné.Leda že by patřil mezi ty,kteří svou zkorumpovaností dělají těm slušným ostudu a špatnou firmu.

Ash Rendezvous System  | 23. 03. 2011 19:43

Souhlasím. Osobně pochybuji o účinnosti plošného přechodu na potkávací systém. V Praze je velká hustota osídlení - tam potkávání funguje. Ale mezi vesnicemi a menšími městy? To je o hodně větší rozptýlení. Podle mě to nebude fungovat.

Berušák Bobeši  | 23. 03. 2011 18:30

Setkávací systém může fungovat tak leda v Praze,nebo velkých městech,všude jinde je na houby.Nesmíte si mnyslet,že od zeleného stolu znáte všechny problémy,praxe je poněkud jiná.Neupírám záchranářům jejich schopnosti a odbornost,ale prostě by v sanitě ten lékař být měl.Všechno okecávání o tom,že je moderní a světové něco jiného, je jen zástěrka pro zájmy finanční.Ať pan ministr přemluví své kamarády aby nekradli a netunelovali, a tento problém zmizí a záchranka zas bude funkční jak má být.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné