Přejít na obsah

Cena za lék se může lišit až o tisíce

zpět
9.1.2009

V listopadu začala platit vyhláška Státního ústavu pro kontrolu léčiv, která maximální ceny vybraných léků - mezi nimi i Clexane - snížila. Jenže rozdíly zůstávají. Zatímco lékárna v motolské nemocnici jej nyní vydává bez doplatku, v síti lékáren Pharmaland stojí balení dvou injekcí 115 korun - tedy maximum povolené vyhláškou. A měsíční dávka přijde na skoro dva tisíce...

Státní ústav pro kontrolu léčiv chystá na svých internetových stránkách přehled cen v jednotlivých regionech

V listopadu začala platit vyhláška Státního ústavu pro kontrolu léčiv, která maximální ceny vybraných léků - mezi nimi i Clexane - snížila. Jenže rozdíly zůstávají. Zatímco lékárna v motolské nemocnici jej nyní vydává bez doplatku, v síti lékáren Pharmaland stojí balení dvou injekcí 115 korun - tedy maximum povolené vyhláškou. A měsíční dávka přijde na skoro dva tisíce. „Je to politika lékárny, jestli se jí to vyplatí nebo ne,“ komentuje Andrea Dubová z lékárny v ulici Milady Horákové v Praze 7.

A rozdíly jsou u celé řady léků. I u těch nejběžnějších, jako je třeba Paralen. Jedno balení lze koupit za devět, ale také za 14 korun.

Lék je jako televizor

Podle ministerstva zdravotnictví se s takovým rozpětím nedá nic dělat. Trh s léky je stejný jako s jakýmkoliv jiným zbožím. A platí jediné omezení: vyhláška, která říká, kolik si smí lékárny přirazit.

Ministerstvo radí jediné. Ptát se. „Když si jdete koupit zájezd či televizor, tak si také zjišťujete, kolik kde stojí,“ říká mluvčí resortu Tomáš Cikrt. Ale současně upozorňuje: U některých speciálních léků hrají velkou roli i množstevní slevy od výrobců. „To může dosáhnout i desítek procent,“ říká.

Ceny léků - a to jak s průměrnými, tak i maximálními doplatky, které si mohou účtovat lékárny - mohou již nyní pacienti zjistit na webu ministerstva zdravotnictví.

Tento týden navíc podrobný web o lécích zprovoznil na adrese www.leky.sukl.cz i Státní ústav pro kontrolu léčiv. Do systému se uloží informace o všech lécích, které lékař danému pacientovi předepsal. A lékaři i pacienti v něm pak mohou i zpětně vyhledávat. Na webu pacienti ale najdou i podrobnosti o lécích. Například to, na co který působí či jakým jiným jej lze nahradit. A najdou tam i přehled všech lékáren a kontakty na ně.

Kde najdu levnější?

Nový systém zpřehlední i ceny léků. Lékárny do něj totiž budou muset zanášet i to, za kolik ten který lék prodaly. A ústav z nich potom spočítá průměrné ceny i jejich rozpětí.

Pacienti si tak na webu sami zjistí, zda cena, kterou za daný lék zaplatili, odpovídá průměru na trhu či zda lze najít i levnější.

Nový systém navíc ohlídá, zda některé lékárny nechtějí více, než stanoví vyhláška. „Zatímco dřív jsme mohli poslat do lékárny kontrolu, když nás někdo upozornil, nyní nám ceny vyšší, než stanoví vyhláška, vyskočí automaticky,“ uvádí ředitel ústavu Martin Beneš.

Celý článek si můžete přečíst na serveru Hodpodářských novin iHNED nebo ZDE.

Marek Pokorný, Hospodářské noviny


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Hospodářské noviny

Komentovat článek: Cena za lék se může lišit až o tisíce

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Cena za lék se může lišit až o tisíce

Komentáře

dalších 29 komentářů
josef benes velky bratr smid ve who  | 9. 03. 2009 04:31

pozor - ten Velky bratr je uz davno v Zeneve a za mesicne 250 tis nam pomaha az sem: pharmaceutical policies. neco vice jak se to vyvinulo na www.czech-verdict.org docela me to prekvapilo

josef benes Re:Poplatkové zmatky  | 9. 03. 2009 04:26

Nektere vec v pozadi ktere vsemu predchazeli jsou na www.czech-verdict.com

lékárnice Re:Re:R. Suchý - lékárník  | 12. 01. 2009 14:10

Už docela něco pamatuju, tak taky to, že při tvorbě toho systému ( po rozpadu OUNZů )tehdejší lékárnická komora prosazovala německý model - 1 lékárna 1 lékárník. Měla k tomu být další přidružená omezení, o kterých už se nemluví ( o fyzické přítomnosti onoho lékárníka v lékárně, povinnost prodat, pokud nedědí zase lékárník, nemožnost řetězení.... ). Z dnešního pohledu to vidím takto : Bylo by to správné, nevznikl by pravděpodobně spletenec pospojovaných řetězců, který je dnes opravdu lékárenská lobby a dělá skutečnému lékárenství ostudu. Ale i vzhledem k liberalizačním tlakům v EU se nedá očekávat, že by se tento systém mohl trvale udržet. Velká chyba je, že se alespoň nevytvořila regulovaná síť lékáren s demografickými kriterii podle potřebnosti, kterou naprostá většina zemí minimálně v EU má. Je to totiž základem k tomu, aby byla skutečně poskytovaná lékárenská péče a ne závody kdo komu kolik přebere receptů.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné