Přejít na obsah

Centra pro léčbu mozkové mrtvice varují, že nebudou mít peníze

zpět
11.5.2011
pacient, nemocnice, pokoj, sestra
zvětšitpacient, nemocnice, pokoj, sestraZdroj: www.uncg.edu

pacient, nemocnice, pokoj, sestra | Zdroj: www.uncg.edu

 

Centra pro léčbu mozkové mrtvice varují, že v druhé půli roku nebudou mít dost peněz na léčení. Hrozí, že budou muset omezit počty pacientů, řekl předseda výboru cerebrovaskulární sekce České neurologické společnosti Ondřej Škoda.

Pokud pojišťovny peníze nepřidají, budou muset nemocnice dotovat léčbu ze svého. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) je podle mluvčího Jiřího Roda připravena s nemocnicemi jednat.

Úhradová vyhláška pro letošní rok podle Škody nepočítá s 33 centry, z nichž deset komplexních poskytuje i neurochirurgickou péči. Platby nemocnicím vycházejí z úhrad roku 2009, kdy tato síť nebyla. Podání první účinné léčby po záchvatu mrtvice stojí pro jednoho pacienta 20.000 korun.

Podle Roda ustavilo ministerstvo zdravotnictví síť iktových center, zatím ale nenásledoval další krok, kterým by se do center přesunuly úhrady z paušálu nemocnic, které přestaly péči poskytovat. „VZP neplánuje pro rok 2011 plošné vyjmutí úhrad v iktových centrech z paušálu. Jsme ale připraveni individuálně s nemocnicemi jednat, což už i z důvodu restrukturalizace lůžek se děje,“ řekl ČTK mluvčí.

„Na obzoru jsou nové účinné léky pro prevenci mozkové mrtvice a my potřebujeme od politiků organizační i ekonomickou podporu sítě center,“ uvedl primář. Cílem podle něj je, aby se na iktovou jednotku dostal každý pacient s mrtvicí. Záchranáři jsou vyškoleni v tom, kam tyto lidi vozit. Veřejnosti se dostává osvěty o prvních příznacích nemoci.

Cévní mozková příhoda, lidově mrtvice, je druhou nejčastější příčinou úmrtí v Česku. Ročně postihne kolem 40.000 lidí, podle nejnovějších dat na ni v roce 2007 zemřelo 4666 mužů a 6974 žen. Ve stejném roce bylo 41.646 hospitalizací. Až čtvrtina pacientů zůstane trvale odkázána na „institucionální“ péči.

Podle odhadu odborníků je v ČR 190.000 nemocných. Celkové roční náklady na nemocniční péči o pacienty s mrtvicí jsou 1,25 miliardy korun. Úmrtnost na mrtvici klesla v letech 1986 až 2007 i díky novým léčebným postupům a posílení prevence o 62 procent, přesto dál patří podle předního českého neurologa profesora Pavla Kalvacha k nejvyšším v rozvinutých zemích. Problém podle něj je, že mrtvice postihuje lidi ve stále mladším věku.

Ve Švýcarsku, USA, Skandinávii či Japonsku mají lidé mrtvici až ve vyšším věku. Pokud se porovnají země podle roků zmařeného života, tedy o kolik let se zkrátí život pacienta, nebo ho prožije jako invalida, je to pro ČR 7,6 roku. Čína nebo Ukrajina uvádějí 12,7 roku, Rusko 19 let. Naopak Švýcarsko či Skandinávie, které jsou na tom nejlépe, jen 3,7 roku.

Cévní mozková příhoda většinou vzniká po uzávěru mozkové tepny sraženinou a nedokrvení části mozku, část případů je naopak po krvácení do mozku. S věkem riziko roste, dvě třetiny pacientů jsou starší 65 let. Častěji jsou postiženy ženy, také některé rodiny si nesou zátěž této nemoci.

Lidé mohou snížit riziko tím, že si včas léčí vysoký tlak a cholesterol, případně cukrovku, nekouří, zdravě jedí a pravidelně cvičí.

Příčinou mrtvice mohou být i některá srdeční onemocnění, nejčastěji porucha srdečního rytmu zvaná fibrilace, kdy sražená krev ze srdce ucpe mozkové tepny. Dosavadní léky na ředění krve někteří pacienti nesnášejí, řešením pro ně jsou nová antitrombotika.


Klíčová slova

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Centra pro léčbu mozkové mrtvice varují, že…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Centra pro léčbu mozkové mrtvice varují, že…

Komentáře

další 4 komentáře
josef Poradce  | 14. 05. 2011 07:42

Moji osobu spíše trrápí skutečnost, že zdravotní pojišťovny nekontrolují, kdo a v jaké kvalitě poskytuje péči o postižené s CMP a to od lůžka nemocného až po domácí péči .Tito pacienti jsou "nepohodlní" vyžadují mnoho vysoce kvalifikované a fyzicky náročné práce a té se celá řada subjektů vyhýbá , neb je drahá zejména v periferii . Nač jsou nám specialisovaná centra , když v periferii není subjektu, který by byl schopen poskytovat takto závažně nemocným komplexní a kvalitní služby. V konečném důsledku je sociálně a ekonomicky postižena celá rodina takto postiženého . Mimochodem o centrech se "žvaní " 20 let horko těžko vznikají proč asi ?

Poradce Legální poprava?  | 12. 05. 2011 13:20

To je nesmysl. Že by někdo kvůli 30 Kč poplatku (1,20 euro) nemohl vyzvednout své léky? Nevěřím. Což poradit se s lékařem, zda neberete řadu léků zbytečně? Je to bohužel velmi častým jevem. Sama CMP v chronické medikaci většinou nevyžaduje o mnoho více než Anoppyrin. CMP nezvznikají ani z práce pro společnost, ani ze stresu na základě vládních opatření. To je hloupost. Příčiny jsou jiné. Přiměřený stres je normální součástí života. Nebo nemá vláda vládnout a nedělat už nikdy žádné změny, aby nikdo nebyl ve stresu? To by pak teprve začal skutečný stres. Krom toho vláda zdravotní péči neplatí. Tu platí pojišťovny z toho co vyberou. S tím musí všichni vystačit. Nové bankovky nelze tisknout. Vláda jen do jisté míry ovlivňuje priority, tj. jak budou ty peníze rozdělovány. Když někde přidá, jinde musí ubrat. A komu? Nemůže vzít peníze z léčby rakoviny na Vašich 30 korun v lékárně a úhradu stravy v nemocnici. Nebo snad žádáte plnou penzi na účet daňových poplatníků? Nebylo by to vlastně trošku příživnictví? Doporučuji v klidu promyslet pojem "solidarita", na němž se celý systém zakládá.

člověk léčený nová antitrombotika  | 11. 05. 2011 14:38

ANOPYRIN ? Je tak špatný ?

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné