Přejít na obsah

Centra pro roztroušenou sklerózu nemají na biologickou léčbu

zpět
1.7.2011
pacient, nemocnice, pokoj, kapačka, infuze
zvětšitpacient, nemocnice, pokoj, kapačka, infuzeZdroj: www.whypop.net

pacient, nemocnice, pokoj, kapačka, infuze | Zdroj: www.whypop.net

 

Čtyři z 15 center pro léčbu roztroušené sklerózy přestala podle informací Unie Roska přijímat pacienty na biologickou léčbu. Další tři se k tomu chystají. Příčinou je podle pacientů chybná úhradová vyhláška, centra dostávají peníze jako loni, pacientů ale přibylo. Podle center za vše mohou zdravotní pojišťovny.

Ty se brání, že chyba je na straně nemocnic, nevyužívají prý úhrad tak, aby jim zbývalo na všechny potřebné pacienty.

„Stop stav pro nasazování biologické léčby je v centru ve Všeobecné fakultní nemocnici, kde čeká 33 pacientů, a ve Fakultní Thomayerově nemocnici, kde jich čeká 11,“ popsal situaci v Praze prezident Unie Roska Karel Hrkal. V Nemocnici Teplice nemohou prý léčit. K vyhlášení stop stavu se podle Hrkala chystají centra v Brně-Bohunicích a v Ostravě.

Informace pacientských organizací potvrdila ČTK lékařka z centra ve Všeobecné fakultní nemocnici Dana Horáková. „V současnosti skutečně nemůžeme přijímat nové pacienty, na čekací listině jich máme 33. Vyčerpali jsme paušál. V pátek má být jednání mezi naší nemocnicí a pojišťovnami, kde se má dohodnout další postup,“ řekla.

Podle mluvčího ministerstva zdravotnictví Vlastimila Sršně by se na specializovaná centra neměl nemocniční paušál vztahovat, jsou placena zvlášť. Mluvčí má informace, že jednání mezi pojišťovnami a centry ještě nebyla uzavřena. Ministerstvo do nich ale nemůže zasahovat, legislativa mu to neumožňuje. „Připravovaná legislativa dá státu pro následující roky větší možnost pojišťovny usměrnit,“ řekl mluvčí.

Mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiří Rod kritiku ze strany center odmítl. Centra podle něj dostávají zálohy podle objemu léčby roku 2010. „Jakmile nemocnice předají všechna data k vyúčtování poskytnuté péče za rok 2010, aktualizujeme úhradové podmínky pro rok 2011 tak, aby péče minimálně v rozsahu roku 2010 byla zajištěna,“ řekl ČTK.

V Česku je zhruba 18.000 pacientů s roztroušenou sklerózou. Obávají se, že když se jejich léčba bude oddalovat, zhorší se jim zdravotní stav rychleji a oni skončí na vozíku. Výhodnost léčby dokládají propočty, podle nichž náklady na pacienta v počátečním stadiu nemoci při podání biologické léčby jsou za rok 280.000 korun, na pacienta s těžkým postižením 710.000. Přitom ten druhý biologickou léčbu nemá, protože v pokročilejším stadiu neúčinkuje.

Roztroušená skleróza je onemocnění mozku a míchy, které bývá zjištěno nejčastěji mezi 20. a 40. rokem věku. Častěji postihuje ženy. Vyléčit se nedá, biologická léčba oddálí invaliditu. „Proto je nutno zahájit léčbu co nejdříve, v raném stadiu je nejúčinnější,“ shrnul Hrkal.


Komentovat článek: Centra pro roztroušenou sklerózu nemají na…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné