Přejít na obsah

Centrální evidence léků? Lékaři a lékárníci jsou proti

zpět
5.3.2010
léky, počítač
zvětšitléky, počítačZdroj: cga.laurentian.ca

léky, počítač | Zdroj: cga.laurentian.ca

 

Snaha ministryně zdravotnictví Dany Juráskové obnovit dnes nefunkční centrální úložiště dat, ve kterém se mají soustřeďovat veškeré údaje o tom, jaké pacienti berou léky na předpis či volně prodejné s omezením, rozhořčila lékaře i lékárníky.

Podle lékařů a lékárníků by mohlo dojít k úniku citlivých dat o pacientech, z nichž by šlo vyčíst, jakou nemocí pacient trpí či kdo ho léčí. Centrální úložiště spravuje Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) v Praze.

Juráskové úřad je ale jiného názoru: lékaři a lékárníci se bojí možné kontroly ze strany státu a zdravotních pojišťoven, jak se nakládá při léčení s penězi vybranými na zdravotní pojištění.

Registr by současně umožnil zkontrolovat, jaké léky a od kterých firem každý lékař předepisuje a kolik za ně pacient v lékárně zaplatí.

„Obava lékařů a lékárníků není spojena s únikem dat, ale s možností účinné státní kontroly při vynakládání veřejných peněz za léky,“ tvrdí první náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr.

Emoce mezi lékaři a ministerstvem vzplanuly poté, co vláda minulý týden souhlasila s novelou zákona o léčivech. Ta má opět umožnit vydávat přípravky s pseudoefedrinem, které často zneužívají narkomani k výrobě drog, na občanský průkaz a výdej evidovat v centrálním úĺožišti.

„Léky s pseudoefedrinem jsou jen záminka. Ve skutečnosti jde o legalizaci sbírání osobních údajů o pacientovi ze všech vydaných receptů na všechny léky,“ řekl Právu Milan Kubek, prezident České lékařské komory.

Lékárník bude muset přes identifikační číslo pojištěnce, což je jeho rodné číslo, do centrálního úložiště, zapsat jaké léky mu na předpis vydává. SÚKL pak je přenese do lékového záznamu pacienta.

„Z takové evidence se lehko zjistí, jakými nemocemi pacient trpí. Při úniku dat to pro něj může znamenat lidsky i společensky katastrofu,“ tvrdí Kubek.

Databázi podle něj mohou zneužít třeba farmaceutické firmy, aby tak zjistily, kteří lékaři jejich léky předepisují a kteří ne, a na ně se případně zaměřily, ale i firmy nebo banky.

„Určitě bude pro ně zajímavá informace, že pan XY žádající o hypotéku bere léky na vysoký krevní tlak, nebo má cukrovku, či užívá léky na epilepsii atd.,“ říká Kubek. „Hackeři už nejednou dokázali, že se dostanou i do těch nejlépe zabezpečených databází.“

Kubek dodává, že když Jurásková chce zabránit narkomanům skupovat léky s pseudoefedrinem, „proč nevyužije novelu zákona o návykových látkách, která leží ve Sněmovně a zařazuje tyto léky výhradně do kategorie na lékařský předpis“?

Také Stanislav Havlíček, prezident lékárnické komory, je proti databázi: „Je to obrovský zásah do práv občanů.“

Úřad: Obava je zbytečná

„Lékaři a farmaceuti se k údajům mohou dostat pouze tehdy, jestliže jim pacient dá svůj kód, který od SÚKL dostane po vyplnění formuláře,“ soudí mluvčí ústavu Veronika Petláková.

Podle ní pacient se bude moci kdykoli podívat do svého lékovém záznamu, kdy jaké léky mu byly předepsány a vydány, a to pět let zpátky.

„Zjistí-li, že se do jeho lékového záznamu díval někdo jiný, než komu kód dal, je to důvod ke správnímu řízení,“ tvrdí Petláková. Podle ní představitelé lékařské a lékárnické komory chtějí „vyvolat nedůvěru k tomuto systému“.

Jurásková chce, aby novela zákona byla projednána už na schůzi Poslanecké sněmovny, která začne 9. března. Na stejné schůzi se má projednávat i vydávání léků s pseudoefedrinem jen na lékařský předpis.


Komentovat článek: Centrální evidence léků? Lékaři a lékárníci…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Centrální evidence léků? Lékaři a lékárníci…

Komentáře

dalších 20 komentářů
BLB Totalitní praktiky  | 6. 03. 2010 22:48

Člověk není lékař!

BLB nalezeno na webu  | 6. 03. 2010 22:46

Už mně to sere!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

nepolitik nalezeno na webu  | 6. 03. 2010 18:11

Šnajdr je z Frýdku, v 21 letech “bílý kůň“ ve f. HP Construct (IČ 65138643) vlastněnou špičkami ODS (př.RNDr. Hapala z výkonné rady). Vytunelovali řadu obcí na Ostravsku. Po bankrotu (nakradl z pokladny 5 milionů, které pak nazvali „půjčkou“, do r.2007 z něj exekutor páčil peníze, i když ho z nejhoršího zachránil Íčko). Pak dělal ve farmaceutické firmě a seděl v zastupitelstvu tady ve Frýdku, mj.s dnešním předsedou antimonopolního úřadu Rafajem nebo býv.ministrem Římanem. Tam se zkamarádil s řadou gaunerů tunelujících zdravotnictví. V dubnu 2006 (ještě jako zaměstnance farmafirmy) ho Chrenek přes Topolánka protlačili na zdravotnictví (s Julínkem a spol.nemá nic společného, jeho úkolem bylo jen tunelovat). I když doba smetla Julínka, Šnajdr přežil schovaný nejprve za invalidní architektku Filipiovou, později za zdravotní sestru Juráskovou. Od té doby se podílel na vytunelování miliard z peněz na zdravotnictví. Ochočil si ředitele VZP Horáka, který jede ve spoustě lumpáren s ním (rozdíl je asi jenom ten, že to nakonec bude Horák, koho zavřou). V posledním roce, dvou se drzost Šnajdra vystupňovala a vysátých miliard přibylo. Asi proto byl teď Topolánkem (taky odsud ze severní Moravy) povýšen a dosazen jako jednička za středočeský (!! – ano, byť z Frýdecka, tak za středočeský) kraj, protože tady ho lidi znají a hnali by ho svinským krokem. Pár příkladů z poslední doby: => 430 milionů pro Pavla Němce, se kterým nutili ministra Pospíšila, aby zametl kauzu Čunek pod koberec. Za co ty peníze? Prý za nějaké rady kvůli neplatičům, jinak nic. => přes miliardu kamarádovi Lekešovi (ten se radši přestěhoval na Maltu) –fa Avenier, prý za „distribuci“ očkovacích látek, přitom to nikdy předtím nedělali. => 100 milionů ročně lidem kolem O.Novotného /vytunelovali mj. karlovarskou nemocnici/ za nějaké „tiskoviny VZP“, které nikdo nikdy nechtěl, => převedl dvě tkáňové banky na firmu svého kamaráda Zahradníčka /jedna sídlí v paneláku, druhá v budově zdrav.ústavu v Ostravě, který řediteluje spolutunelář Šnajdra z 90.let, Hapala). Prý mají patenty na high-tech výrobu, ale mají kulové, jen mají dostat stamiliony z EU /zařídil Šnajdr/. Další prachy tečou přes VZP do HP (bez výběrových řízení), do podivných právních kanceláří (Horák proto zrušil právní oddělení, aby mohl „najímat“ drahé advokáty zvenku). A dalo by se dlouho pokračovat….Jo, a kam odtékají prachy, jak se ptal „hele”? Tak se zkuste zamyslet, proč ho Topolánek protlačil tak vysoko, aby měl jistou imunitu v parlamentu..

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné