Přejít na obsah

Centrální úložiště, aneb lékový záznam pacienta

zpět
20.5.2009

Co je nové centrální úložiště? Na to Právu odpověděla Veronika Petláková, mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv: Centrální úložiště bylo zřízeno podle zákona o léčivech v rámci programu eHealth ministerstva zdravotnictví. Jeho provoz byl zahájen 31. prosince 2008...

Státním ústavem pro kontrolu léčiv.

K systému úložiště se v současné době postupně připojují všechny lékárny v ČR. Z celkového počtu zhruba 2600 je aktuálně připojeno 1150 lékáren, které do úložiště zasílají hlášení o výdejích léčivých přípravků na lékařský předpis a bez předpisu s omezením. Již nyní řada pacientů využívá úložiště k výdeji léčiv s obsahem pseudoefedrinu.

Do úložiště je lékárníkem ukládán záznam o výdeji léku s identifikací pacienta číslem pojištěnce. Při dalším výdeji lze tak ověřit, že nebyl překročen měsíční limit pro výdej pseudoefedrinu. Po připojení lékáren bude následovat fáze využívání systému pacienty a lékaři. Díky centrálnímu úložišti budou moci využívat moderního systému elektronického předepisování.

Z údajů o předepsaných a vydaných léčivých přípravcích (včetně údajů o dávkování, o výši úhrady ze zdravotního pojištění a výši doplatku započitatelného do ochranného limitu atd.) se bude vytvářet a v úložišti uchovávat elektronický lékový záznam pacienta. Pacient dostane k dispozici jedinečný nástroj, s jehož pomocí bude moci lépe sledovat vlastní léčbu a prostředky na ni vynaložené.

Pro pacienty, lékaře a lékárníky přinese systém výhody přesné a rychlé komunikace, jako je omezení chyb při předepisování či výdeji léčiv.

Právo


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Právo

Komentovat článek: Centrální úložiště, aneb lékový záznam pacienta

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Centrální úložiště, aneb lékový záznam pacienta

Komentáře

dalších 7 komentářů
Robert Re:Toto vysvětlení je hloupé ...  | 24. 05. 2009 17:42

A v čem je ta myšlenka dobrá,prosím pěkně?

Lékař Re:Vyhozených 450 MEGA  | 21. 05. 2009 07:53

Nezlobte se, ale jak tak vidím svoji thyni ve věku 78 let, která si ssebou všude tahá 2 kg sáček plný krabic léků a když se jí zeptáme, na co má tohle, či ono, sama neví vůbec nic. "Oni jí to dali v nemocnici". Minimálně čtyři druhy léků jsem musel vyřadit z toho důvodu, že byly shodného složení a další měly takové vedlejší účinky spolu s jinými léčivy, že musely být rovněž ihned odstraněny z její blízkosti. Nikoliv nadarmo se říká, že tam ,kde člověk bere více jak tři druhy léčiv, už absolutně nevíte co a jak vlastně léčíte..... A dělat si iluze o nějaké informovanosti pacientů, to je čirá naivita. Zvláště zapeklitá je polypragmasie u praktických lékařů, kteří se absolutně nestarají o anamnestická data, atd. Nezajímá je nic jiného , než jejich bídná kapitace. Pacient se klidně může otrávit....AS při konsiliárním vyšetření, toho už nezajímá vůbec nic, neptá se na nic, předá lístek, přeháže terapii zcela jinak, než byla zavedena a pacient je z toho ANANAS.

Chanov Centralni Uloziste Genetickeho Odpadu  | 20. 05. 2009 17:30

.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné