Centrální úložiště zkolabovalo, SÚKL uvolnil prodej léků

Titulní obrázek

Hned první den, kdy se měly léky s pseudoefedrinem vydávat na průkaz, nastaly v lékárnách problémy. Připojení k centrálnímu úložišti zkolabovalo a lékárníci tak nemohli některé léky na chřipku vydávat. Problémy přetrvávaly, proto Státní ústav pro kontrolu léčiv uvolnil na dobu neurčitou prodej léků obsahující tuto látku. Někteří poslanci i lékárnická komora hovoří o „obrovském selhání ústavu“…

Na průkaz se měly léky s pseudoefedrinem vydávat od prvního května, jenže praxe byla poněkud odlišná, připojení k centrálními úložišti dat a receptů totiž v pátek zkolabovalo a nefungovalo ani v sobotu. Státní ústav pro kontrolu léčiv proto rozhodl, že dočasně umožní volný prodej léků na chřipku s pseudoeferinem. Pacienti si budou moci při jednom výběru zakoupit dvě balení konkrétního léku. „Tento dočasný systém výdeje bude platný do odvolání, tedy zajištění plné funkčnosti připojení k centrálnímu úložišti ve všech připojených lékárnách v České republice,“ uvedl šéf ústavu Martin Beneš. Podle něj ale nedošlo ke kolapsu systému, jednalo se prý o omezení funkčnosti z důvodu prodloužené odezvy systému. „V průběhu zátěžových testů došlo ke zjištění nedostačujícího nastavení podpůrných a dohledových nástrojů, které zpomalovalo spojení, a tím se odezva pro lékárny prodloužila. V této chvíli probíhá optimalizace funkčnosti těchto nástrojů, a to jak na straně SÚKL, tak také na straně dodavatelů informačních systémů pro lékárny,“ doplnil Beneš. Dodal, že přímý dopad na pacienty byl minimální, v lékárnách je totiž k dispozici velké množství přípravků bez pseudoefedrinu, které mají stejný účinek.

Kritici: Ústav selhal

Na SÚKL se o víkendu snesla ostrá kritika, začala s ní Česká lékárnická komora, která dokonce vyzvala své členy, aby léky s pseudoefedrinem vydávali jen na lékařský předpis. „Vzhledem k platným Rozhodnutím o změnách registrace doporučuje Česká lékárnická komora svým členům, aby přípravky s obsahem pseudoefedrinu do zprovoznění CÚER vydávali pouze na lékařský předpis,“ píše na stránkách komory její prezident Stanislav Havlíček. Podle poslance Borise Šťastného (ODS) SÚKL svým vyjádřením porušil zákon. „Pokládám to za obrovské selhání ústavu,“ poznamenal poslanec. Podle něj bude uvolněním prodeje SÚKL porušovat zákon a může očekávat trestní oznámení. Podle mluvčího lékárnické komory Aleše Krebse by bylo možné prodej uvolnit jen právně závazným dokumentem, musela by se totiž změnit i registrace těchto léků. „Není to možné udělat jen prohlášením v tiskové zprávě,“ vysvětlil pro ČTK Krebs.

msvo, www.Zdravi.Euro.cz

Centrální úložiště zkolabovalo, SÚKL uvolnil prodej léků
Ohodnoťte tento článek!