Centrum akutní medicíny se staví podle harmonogramu

rekonstrukce, stavba

Oblastní nemocnice v Kladně připomíná jedno velké staveniště. Stavba centra akutní medicíny se blíží ke konci. Dělníci již pracují ve vnitřních prostorách. Budova, kde bývalo kožní oddělení, byla zbourána. Nyní se na stejném místě připravují základy pro stavbu domova důchodců, oddělení lůžek následné péče a rehabilitace. Jak se změní péče o pacienty? Kde budou jednotlivá oddělení? I na tyto otázky v rozhovoru odpovídala ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Pancová.

Jak v současné době vypadá stavba centra akutní medicíny?

Mám velkou radost, že stavba pokračuje přesně podle harmonogramu. Termín dokončení by měl být 30. listopadu letošního roku. Nyní se dokončují stavební práce a zhruba v červenci by měla začít, jak my familiárně říkáme, kolonizacepřístroji.Znamená to, že se uskuteční instalace přístrojů a zařízení a u mnoha z nich bude zahájen také zkušební provoz.

Změní se kvůli otevření nového pavilonu počet pacientů, které lékaři v nemocnici ošetří?

Všichni si myslí, že bude nový pavilon a nová léčba. Takto ale není. Počet Kladeňáků a lidí, jež nemocnice ošetří, se významným způsobem nezmění. Když to půjde dobře, získáme deset až dvacet procent nových pacientů, kteří teď jezdí do jiných nemocnic.

Jaká oddělení v novém centru budou?

Do nového pavilonu přestěhujeme akutní provozy. Bude tady centrální příjem, kam budou chodit pacienti. Přestěhujeme sem všechny diagnostické provozy, aby lidé nemuseli být rozváženi po celém areálu nemocnice. Jejich komplexní diagnóza bude stanovena hned v novém pavilonu. Dále zde bude například nová velká lékárna, jednotky intenzivní péče,ARO,sály pro nejrůznější zákroky, jednotky jednodenní medicíny nebo šest moderních operačních sálů.

Bude zde i nové zařízení nebo pouze přestěhujete to stávající?

Zařízení bude z velké části nové. Vybavení zdravotnickými technologiemi bude stát 300 milionů korun. Více než dvě třetiny zaplatí Evropská unie. Další část zaplatíme z úvěrů. Nové přístroje zde budou z devadesáti procent.

Pokud se zvýší počet pacientů budete přijímat další lékaře?

Jsme v takové situaci, že se jejich počet určitě nezvýší nebo pouze minimálně. Díky centru akutního příjmu se ale významným způsobem změní organizace práce.

Co bude se zbývající částí nemocnice? Budete ji vůbec potřebovat?

Postupně budeme opravovat celý monoblok, kde budou méně akutní a chronické provozy. Nejprve se začnou opravovat bloky B a C, kam se budou stěhovat další provozy a lůžkové části. Pak bude opraven i blok D, kam se přesunou méně akutnější provozy. Nyní tam pacienti leží po pěti nebo po šesti lidech a je zde jedno sociální zařízení pro pět pokojů. Po rekonstrukci zde lidé budou ležet po jednom nebo dvou a každý pokoj zde bude mít k dispozici vlastní sociální zařízení.

Bude v kladenské nemocnici vybudována přistávací plocha pro vrtulníky rychlé záchranné služby?

Tuto možnost jsme zvažovali, ale dnes je vybudována výborná sít integrovaného záchranného systému, kdy vrtulníky automaticky létají do Prahy. Za posledních pět let v Kladně přistával pouze čtyřikrát a to vždy v případech, když odtud transportoval pacienta jinam. Záchranáři je proto vezou rovnou tam, kde je vyléčí. Vybudování přistávací plochy třeba na střeše nového pavilonu by bylo zbytečné, nemocnice by ho nevyužila a nikdy by se to nevyplatilo.

Opravovat by se měla i budova Niederleho pavilonu. Schválili krajští zastupitelé dotace pro rekonstrukci?

Střechu Niederleho pavilonu a další nezbytné opravy jsme dělali již v loňském roce. Většina ambulantních provozů by zde měla i nadále zůstat. Zastupitelé Středočeského kraje schválili částku 80 milionů korun na kompletní rekonstrukci tohoto pavilonu, která by měla začít ještě letos. Musím podotknout, že oprava této památkově chráněné budovy je nutná.Dokoncezde byl i statik, který ji doporučil. V budoucnosti se sem přesunou i administrativní provozy.

Ohodnoťte tento článek!