Přejít na obsah

Centrum krizové intervence v Bohnicích neobnovilo nonstop provoz

zpět
15.2.2008

Centrum krizové intervence (CKI) v Psychiatrické léčebně Bohnice zatím neobnovilo neomezený provoz. Noční službu a všech osm lůžek zrušil ředitel léčebny Ivan David k červnu 2007. Jeho krok kritizovali někteří odborníci, ale schválilo ministerstvo zdravotnictví. Centrum působilo léčebně roční ztráty kolem 3,5 milionu korun. Na dorovnání ztrát se v lednu domluvil pražský magistrát s ministerstvem zdravotnictví...

Primátor Pavel Bém na lednové tiskové konferenci řekl, že provoz CKI se může obnovit v únoru.

Když Bém spolu s náměstkem ministra zdravotnictví Markem Šnajdrem oznamovali novinářům, že bohnické centrum obnoví nepřetržité služby, ředitel léčebny o tom nevěděl. Na tiskovou konferenci magistrátu údajně nebyl pozvaný a o všem se dozvěděl až od novinářů.

Po omezení provozu centra klesla ztráta ve druhé polovině loňského roku na 100 000 korun. David už dříve řekl, že léčebna bude krizové centrum provozovat v plném rozsahu, pokud to někdo zaplatí.

Přestože podle náměstka Šnajdra mělo jít o záležitost několika dní, ani nyní, v polovině února, se na provozu CKI nic nezměnilo. „Není to tak, jako když si kupujeme housku,“ sdělil David. Podle ředitele je nezbytné přesně určit služby, které se mají obnovit, spočítat jejich náklady a pak dospět k dohodě o úhradách.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt řekl, že centrum by mohlo začít opět plně fungovat v březnu. „Nevidím důvod, proč by se vyřízení technických detailů nemohlo stihnout do konce tohoto měsíce,“ řekl Cikrt.

Více než polovina hovorů a návštěv centra připadá na lidi trpící stresem a neurózami. V roce 2006 se na něj obrátilo 5500 lidí po telefonu, 3600 jich přišlo osobně a 200 jich zůstalo v léčebně na lůžku. Většinu služeb CKI nehradí zdravotní pojišťovny a léčebna je doplácela ze svého rozpočtu.

Podobné služby jako CKI poskytuje i středisko RIAPS provozované magistrátem. Telefonickou pomoc nabízí 24 hodin denně, radí i osobně. Vedle konzultace nabízí centrum i krátkodobou psychoterapii a pobyt na lůžkovém oddělení nezbytný k překonání krize.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Centrum krizové intervence v Bohnicích…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Centrum krizové intervence v Bohnicích…

Komentáře

dalších 5 komentářů
starší lékař Re:hlavně že jsou peníze na podporypro naše poslance a vládní činitele,na frašky jako je nyní volba  | 16. 02. 2008 09:57

Když je to u nás tak příšerné, existuje někde na zeměkouli země, která by vyhovovala vašim představám, paní Marešová?

Peníze prostě existu Re:hlavně že jsou peníze na podporypro naše poslance a vládní činitele,na frašky jako je nyní volba  | 15. 02. 2008 16:18

Peníze nechodí. Jsou vybrány , proplacený, zaplacený dle nějakého ceníků, legislativy,nutné zajistit riziko inflace, peníze potom ulítnou.

Svinutec neni tu nejaky sponzor?  | 15. 02. 2008 15:16

ze by preplatil zpatky toho poslance Svinuteho nebo jak se jmenuje

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné