Centrum výzkumu srdce v Brně má stát dvě miliardy

Projekt, který by dnes měla projednat vláda, má přijít na dvě miliardy korun. Jeden a půl miliardy by měl poskytnout stát ze svého rozpočtu, 500 miliónů mají sehnat nemocnice, města, kraj a sponzoři…

Unikátní projekt má dnes projednat vláda

Mezinárodní centrum klinického výzkumu, diagnostiky a léčby kardiovaskulárních a dalších onemocnění (ICRC) má během několika let vzniknout v brněnské nemocnici u sv. Anny.

Projekt, který by dnes měla projednat vláda, má přijít na dvě miliardy korun. Jeden a půl miliardy by měl poskytnout stát ze svého rozpočtu, 500 miliónů mají sehnat nemocnice, města, kraj a sponzoři.

U zrodu myšlenky stáli světový kardiolog prof. Virend K. Somers z Mayo Clinic v USA, které je jedním z nejuznávanějších zdravotnických zařízení na světě, a doktor Tomáš Kára z Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně.

Všeobecně má projekt podporu. Ministr zdravotnictví David Rath tvrdí, že „pro pacienta je to rychlejší cesta k získání nejmodernějších poznatků při léčbě srdce“.

Přesto jsou i odpůrci. Profesor Jan Černý, předseda České společnosti kardiovaskulární chirurgie, se pozastavil nad tím, že se počítá s tzv. experimentálním operačním sálem k vývoji nových kardiochirurgických a transplantačních technik a postupů.

Podle něj se mají na pacientech zkoušet nové typy srdečních chlopní a ostatních výrobků vyvíjených americkými koncerny, které jsou strategickými partnery ICRC.

„Je jasné, že tyto nové typy zdravotnického materiálu nebudou mít schválení FDA, jinak by je nepotřebovali zkoušet na našich pacientech,“ tvrdí profesor. Domnívá se, že pokud se tyto nové americké výrobky u našich pacientů osvědčí, pak budou mít firmy podstatně větší šanci získat v USA povolení úřadu FDA. „Jde tedy především o velký obchod,“ uzavírá Černý.

Doktor Kára oponuje

Doktor Tomáš Kára z Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně jeho slova ale tvrdě odmítl. „Je to nesmysl,“ řekl Právu. Termín experimentální byl podle něj použit pouze pro vládní materiál, nikoli pro lékařský odborný dokument. „Měl vyjádřit, že ICRC bude velmi intenzívně pracovat na vývoji špičkových kardiochirurgických a transplantačních technik.“

Informoval, že ve vlastním projektu je tento sál označen jako speciální kardiovaskulární a transplantační chirurgie. „V době otevření bude jedním z nejlépe vybavených kardiochirurgických sálů na světě a budou v něm některé speciální technologie, například operační robotika, speciální zobrazovací systémy a další přístroje umožňující provádět extrémně náročné výkony,“ řekl.

Doktor Kára tvrdí, že všechny výzkumné projekty, realizované ICRC, budou podléhat mezinárodním předpisům. Ty, které se budou realizovat s americkými partnery, musí již ze zákona podléhat předpisům EU i USA.

„Bezpečnost takových výzkumů bude ještě vyšší než u standardních projektů, které se dnes vČR realizují,“ řekl Kára. Je přesvědčen, že toto pracoviště budou pacienti vyhledávat.

Podpora odborníků

Projekt má širokou podporu vodborné veřejnosti. Ředitel pražské Nemocnice Na Homolce Oldřich Šubrt soudí, že je dobré podporovat projekty, které umožní využít výzkumný potenciál našich lékařů a odborníků, zejména ve spolupráci s pracovišti v USA.

„Umožní nám to lépe se dostat ke grantovým zdrojům americké vlády.“ Rektor Masarykovy univerzity vBrně prof. Petr Fiala soudí, že „díky projektu ICRC bude pacientům umožněn přístup ke špičkovým technologiím a nejmodernějším diagnostickým a léčebným postupům.“

Václav Pergl, Právo

Centrum výzkumu srdce v Brně má stát dvě miliardy
Ohodnoťte tento článek!