Cenu za statečnost od LOK dostal poprvé zahraniční lékař

Marian Kollár

Cenu za statečnost za rok 2011 udělil Lékařský odborový klub (LOK) předsedovi Lékařského odborového sdružení Marianu Kollárovi, který na Slovensku loni organizoval hromadné výpovědi lékařů. ČTK to řekl vedoucí tiskového oddělení České lékařské komory (ČLK) Michal Sojka.

Významné lékařské ocenění poprvé dostal zahraniční lékař, cenu převezme na sobotním reprezentačním lékařském plese na pražském Žofíně.

„Důvodem jsou statečné postoje pana doktora a jeho úspěšný boj proti likvidaci veřejného zdravotnictví na Slovensku. Jeho činnost vedla k oslabení snah o likvidaci veřejného zdravotnictví také v ČR,“ uvedl Sojka.

Kollár v rozhovoru pro komorový časopis Tempus Medicorum přiznal, že v akci Výpovědi se jeho odborové sdružení inspirovalo českou akcí Děkujeme, odcházíme. „Není třeba se stydět jít ve stopách úspěšných,“ řekl.

Slovenští lékaři měli čtyři hlavní požadavky – dodržování zákoníku práce a vyhlášky o personálním vybavení, změnu financování a to, aby platby pojišťoven odrážely reálné náklady na péči i cenu jejich práce. Žádali zastavit přeměnu nemocnic na akciové společnosti a chtěli garanci, že jim stoupnou platy nejpozději od ledna 2013 na 1,5 až trojnásobek platu v zemi.

Zvýšení platů mělo zastavit odchod slovenských lékařů do ciziny, v zemi jich podle Kollára chybí 1500. Výpověď s odchodem k 1. prosinci 2011 podalo 2411 z asi 6500 slovenských lékařů ve 34 nemocnicích. Odbory podepsaly 3. prosince s vládou memorandum, tím akce skončila. „Byli jsme spokojeni, až na platy, trojnásobek se nám nepodařilo prosadit,“ uvedl Kollár. V parlamentu se pak odborům podařilo prosadit zrušení novely zákona o transformaci nemocnic na akciové společnosti.

Protest slovenských kolegů podpořil sjezd ČLK i prohlášení LOK. „Byl to skutečně projev sounáležitosti českých lékařů se slovenskými v jejich možná nejtěžším období,“ ocenil Kollár.

Loni dostali Cenu za statečnost tři čeští lékaři, tváře odborové akce Děkujeme, odcházíme. V ní dalo výpověď 3800 lékařů, tedy asi čtvrtina lékařů z nemocnic. Domohli se zvýšení platů o 5000 až 8000 korun.

Prvním nositelem Ceny za statečnost se v roce 1997 stal profesor Pavel Pafko proslavený úspěšnou plicní operací prezidenta Václava Havla. Mezi laureáty je paleta osobností. Vedle profesora Pafka například Bohumil Fišer, který jako ministr výrazně zvýšil lékařům v nemocnicích platy.

V jednom případě byla cena udělena in memoriam, a to nikoli za statečný čin, ale za „statečný život“ spoluzakladatelce LOK docentce Květě Kvapilíkové.

Ohodnoťte tento článek!