Cenu života předala ministryně i dvěma statečným z Valašska

Ministryně zdravotnictví Milada Emmerová včera předala pamětní plakety Cena života. Ocenění za záchranu života obdrželi i dva zástupci ze Zlínského kraje: Jan Hruška z Kateřinic na Vsetínsku a Marie Blablová z Rožnova pod Radhoštěm…

Marie Blablová z Rožnova pod Radhoštěm před časem při výletu do hor poskytla pomoc těžce zraněnému lyžaři. Sama už léta pracuje v pojišťovně, původním povoláním je však zdravotní sestra. „Lyžaře postihl rozsáhlý mozkový infarkt. Udeřil se asi o hranu lyže,“vysvětlila Marie Blablová z Rožnova pod Radhoštěm.

Těžce zraněnému lyžaři provedla umělé dýchání a masáž srdce. Po chvíli přijela na pomoc Horská služba a srdeční činnost se podařilo obnovit. Radost ze záchrany lidského života však bohužel netrvala dlouho: lyžař za tři dny zemřel.

Hned dva životy svojí obětavostí pomohl zachránit třiasedmdesátiletý Jan Hruška z Kateřinic. „Pracoval jsem v dílně. Najednou přiběhl syn a křičí na mě, že u sousedů je v jámě náš Míra a že je mrtvý.

A že tam není sám, že jsou tam tři, a všichni mrtví,“připomněl Jan Hruška. Duchapřítomně tehdy sáhl po provazu a rozběhl se k sousedům. Tam zjistil, že chlapi čistili septik a v prostředí plném koncentrovaného čpavku omdleli.

Nezaváhal, uvázal si provaz kolem těla a do septiku se spustil. Vytáhl jednoho, pak šel i pro druhého. „To už jsem ale sám viděl tu díru dvakrát,“dodal statečný důchodce. Pro třetího slezl do septiku jiný zachránce, pan Hruška už venku pomáhal ostatním oživovat první dva.

Oba žijí, třetí přes všechnu snahu zemřel. Ministryně Emmerová zdůraznila, že udělením ceny chtěla vyjádřit poděkování za záchranu života, jíž bylo dosaženo včasně poskytnutou první pomocí.

Zlínské noviny

Ohodnoťte tento článek!