Přejít na obsah

Ceny Purpurové srdce uděleny za péči o předčasně narozené děti

zpět
16.11.2010
miminko, porod, inkubátor
zvětšitmiminko, porod, inkubátorZdroj: gereports.com

miminko, porod, inkubátor | Zdroj: gereports.com

 

Historicky první ceny Purpurové srdce převzali v pondělí v Praze lidé, kteří se významným způsobem podílejí na péči o předčasně narozené děti. Osobností České neonatologické společnosti se stal profesor Miloš Velemínský, osobností veřejného života Božena Jirků a osobností občanského sdružení Nedoklubko Magdalena Chvílová-Weberová.

Profesor Velemínský založil v roce 1984 první samostatné novorozenecké oddělení v ČR, začínal s komplexní intenzivní péčí o patologické novorozence. Zavedl systém transportní služby pro ně, už při převozu jim byla poskytována komplexní intenzivní péče včetně řízené ventilace. Zpracoval monografii, která se zabývá infekcí plodu a novorozence.

Jirků organizovala první velkou sbírku na Konto MÍŠA a přispěla k ustavení neziskového sektoru v ČR. Podílela se na vzniku charitativních projektů jako Konto BARIÉRY, Ostrovy života a Počítače proti bariérám. Je výkonnou ředitelkou Nadace Charty 77.

Chvílová-Weberová pracuje jako neonatolog v nemocnici Havlíčkův Brod, působí také v rizikové poradně pro nedonošené a perinatálně ohrožené děti. Spoluzaložila středisko komplexní rané péče v kraji Vysočina a věnuje se domácí hospicové péči. Snaží se o propojení zdravotní péče o nemocné a perinatálně ohrožené děti s možností sociální pomoci.

Purpurové srdce je celosvětově symbolem a oceněním zranění v boji. Původně se udělovalo vojákům, myšlenku pak převzali rodiče nedonošených dětí na celém světě. Purpurová srdce nedonošených dětí jsou ručně vyráběná z českého skla a mincovního stříbra.

V Česku se ze zhruba 118.000 novorozenců přes 8000 narodí předčasně. Jsou nezralí, potřebují zvýšenou péči nejen po narození, ale i v dalším životě. Nedonošené děti jsou ty, které se narodí mezi 24. až 37. týdnem těhotenství, jejich porodní hmotnost se pohybuje od zhruba půl kilogramu do dvou a půl kilogramu. Mívají různé problémy, k těžkým patří dětská mozková obrna nebo smyslový handicap, k nejlehčím poruchy učení.

Problematiku těchto dětí připomíná Mezinárodní den předčasně narozených dětí, který se slaví 17. listopadu.


Autoři

ČTK

Související články

10.1. Prediktory předčasného porodu Prediktory předčasného porodu
1 příspěvků

Komentovat článek: Ceny Purpurové srdce uděleny za péči o…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Ceny Purpurové srdce uděleny za péči o…

Komentáře

další 4 komentáře
klaracs2 purpurové srdce  | 19. 11. 2010 23:36

dobrý den, Pavle. máte pravdu, jeho myšlenka je opravdu převzata po celém světě z US Army. nedonošené děti bojují svůj boj, rodiče a zdravotníci společně s nimi. kdybyste se chtěl dozvědět víc , tak připojuji odkaz na Příběh Purpurového srdce pro nedonošené děti a lidi, které jsou s nimi spjati. pěkný den klára cs. http://www.purpurovesrdce.cz/Cena-Purpurove-srdce/Pribeh-Purpuroveho-srdce/1m-1a.article.aspx

z tisku Upřímná gratulace  | 17. 11. 2010 13:35

Všichni nominovaní vyhráli,nebot hlasování poškodil hacker.

pavel purpurové srdce  | 16. 11. 2010 21:41

Purpurové srdce (Purple Heart) je všeobecně známé vyznamenání US Army za zranění v boji. Jak tato cena souvisí s US Army ?

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné