Čerčanský hospic odstraňuje bariéry mezi nemocnými a zdravými

Titulní obrázek

Hospic Dobrého pastýře v Čerčanech, který byl otevřen loni na podzim, odstraňuje bariéry mezi umírajícími a zdravými. Areál je totiž otevřen veřejnosti. Cestu do něj si už našli místní i turisté, kteří třeba projíždějí kolem…

řekla ČTK jeho ředitelka Tereza Dvořáková.

„Nemůžeme přidat člověku víc dní, i když medicína dokáže hodně, ale v určité fázi už nemůže. Ale můžeme dny, které jsou člověku dané, naplnit životem. A to se myslím daří,“ dodala. Nemocní a zdraví se mohou potkat třeba v restauraci v areálu hospice nebo na jeho zahradě. V budoucnu by tam měl vzniknout i komunitní dům s kostelem.

Hospicovou péči využívají nevyléčitelně nemocní lidé. Režim dne v těchto zařízeních je odlišný od nemocnice. Pacienti bydlí většinou v jednolůžkových pokojích s přistýlkou pro blízké. Pokud to jejich stav dovolí, mohou se po domě volně pohybovat ve vlastním oblečení, chodí ven.

Čerčanský hospic je prvním zařízením svého druhu ve Středočeském kraji. Jeho kapacita je 30 lůžek a nyní má 27 klientů. Přijímá pacienty z nemocnic v Benešově, Říčanech, Kutné Hoře, Praze a Táboře.

Jako jiná nezisková zařízení se ale i hospic potýká s nedostatkem peněz. Na provoz ročně potřebuje kolem 20 milionů korun. Příspěvky od zdravotních pojišťoven pokryjí 50 až 60 procent z nich. Deset procent hradí klienti. Ze slíbených tří milionů korun od ministerstva práce bylo nakonec jen 900.000 korun. Obce a města přispívají sporadicky, peníze nemá ani kraj. „Každý měsíc pracujeme se ztrátou, ale vždycky se to nějak podařilo pokrýt, fungujeme,“ dodala Dvořáková.

V hospici je také prostor pro centrum denních služeb pro nemocné. Na jeho vybudování ale také scházejí peníze. Stejně jako na komunitní dům. „Postavili jsme jeho základovou desku a měli příslib ze tří zdrojů. Ale všichni se zaklínají krizí a peníze nejsou,“ posteskla si Dvořáková. Stále ale věří tomu, že stavět začnou.

Občanské sdružení Tři, které hospic provozuje, poskytuje také mobilní péči přímo v rodinách nemocných. Má i půjčovnu zdravotnických a kompenzačních pomůcek. Zaměstnává přes 70 lidí. Nyní hledá tři až pět kvalifikovaných zdravotních sester.

ČTK

Čerčanský hospic odstraňuje bariéry mezi nemocnými a zdravými
Ohodnoťte tento článek!