Černý: Chtěli mě umlčet také funkcí

Boj o vznik mezinárodního lékařského centra v Brně ještě není rozhodnutý, jeho ředitel však mohl být známý už na jaře. Tvrdí to nedávno odvolaný šéf Centra kardiovaskulární a transplantační medicíny Jan Černý, který projekt soustavně kritizuje. V čele špičkového vědeckého střediska, mohl stát právě on…

Brno – Boj o vznik mezinárodního lékařského centra v Brně ještě není rozhodnutý, jeho ředitel však mohl být známý už na jaře. Tvrdí to nedávno odvolaný šéf Centra kardiovaskulární a transplantační medicíny Jan Černý, který projekt soustavně kritizuje.

V čele špičkového vědeckého střediska, kde by americká lékařská elita ve spolupráci s českými kolegy zkoušela nejnovější přístroje a postupy, mohl stát právě on.

“ Nabídli mi tři věci. Do doby, než se kardiochirurgie začlení do mezinárodního centra, bude mít náš ústav zaručenou ekonomickou samostatnost a já zůstanu v jeho vedoucí funkci. Za druhé, že se v roce 2009 stanu prvním ředitelem centra, a za třetí, že se budova kardiochirurgie bude jmenovat po mně,“ uvedl pro Rovnost Černý.

Podle Černého mu nabídku učinil vedoucí projektu Tomáš Kára a požádal ho, aby projekt nekritizoval, a naopak pomohl jeho kladnému přijetí. “ Doktor Kára přišel s tímto návrhem v říjnu loňského roku jako vyslanec současného náměstka ministra doktora Pohanky,“ prohlásil Jan Černý.

Podle Tomáše Káry Černý překrucuje skutečnost. “ Není pravda, že bych panu profesorovi šel nabízet cokoliv výměnou za to, že přestane kritizovat projekt,“ ohradil se Kára. Připustil, že už na jaře jako soukromá osoba o nabídce ředitelského postu s Černým hovořil. “ Já i řada mých kolegů jsme říkali, že bychom si vážili vzhledem k postavení profesora Černého, aby se stal ředitelem,“ připustil Kára.

Pokud by byla pravdivá Černého verze, šlo by podle analytika společnosti Cyrrus Petra Bártka o naprosto nepřijatelnou nabídku. “ Pozice se mají obsazovat na základě odborné způsobilosti, a ne na základě postojů,“ uvedl Bártek.

Současný náměstek ministra zdravotnictví Vít Pohanka údajně o nabídce nic neví. “ Na začátku projektu jsme ale Jana Černého oslovili, měli jsme zájem o názor odborníka,“ tvrdil bývalý ředitel nemocnice U svaté Anny.

Ministr David Rath považuje snahy nabídnout ředitelskou funkci za směšné. “ Nechápu, že tyto otázky jsou vůbec na pořadu dne. Budova nestojí a o projektu se jedná,“ uvedl Rath. Podle ministra zatím nelze hovořit ani o personálním obsazení, které bude zcela v režii ministerstva zdravotnictví.

GÁBINA PERINGEROVÁ, Rovnost

Ohodnoťte tento článek!