Přejít na obsah

Černý kašel se vrací, očkování nezabírá

zpět
17.10.2008

Děti přestávají být imunní vůči černému kašli. A to i přes povinné očkování. Na Přerovsku se v minulých týdnech objevily tři případy černého kašle. Nemoc propukla u dětí ve věku 11 a 12 let ze základních škol v Hranicích a v Přerově. Všichni nakažení přitom absolvovali povinné očkování...

„Případů černého kašle přibylo. Ve srovnání s předchozím obdobím se dá dokonce mluvit o výrazném nárůstu,“ řekla přerovská epidemioložka Jitka Skácelová. Touto chorobou, která v minulosti ohrožovala životy lidí, onemocněly dvě děti ze základní školy v Hranicích a jeden žák ze školy v Přerově. „Dvanáctiletého hocha z hranické základní školy trápil měsíc dráždivý kašel. Po odebrání vzorku krve a laboratorních testech vyšlo najevo, že se jedná o černý kašel,“ shrnula Skácelová.

Se stejnou diagnózou skončila v péči lékařů také jedenáctiletá dívka ze základní školy v Hranicích, která si dva měsíce stěžovala na dráždivý a dusivý kašel. Jeden případ zaznamenali hygienici i v Přerově - a to u jedenáctiletého hocha. I on měl asi měsíc trvající dýchací potíže. Epidemiologové přitom v souvislosti s výskytem černého kašle upozorňují: očkování přestává u starších dětí účinkovat.

„Odborníci zjistili, že se imunita populace proti černému kašli výrazně snížila,“ líčí epidemioložka Skácelová. Ministerstvo zdravotnictví proto zvažuje nařídit přeočkování proti černému kašli u dětí ve věku kolem 11 let.

„V současné době jsou děti očkovány v kojeneckém věku třemi kombinovanými vakcínami. Přeočkovány jsou pak ve věku jednoho roku a v pěti letech,“ nastínila stávající praxi přerovská dětská lékařka Ludmila Hýbnerová.

Černý kašel už ale podle lékařů dávno není nemocí, která by ohrožovala život dítěte jako v minulosti.

A jak lze rozeznat černý kašel od normálního nachlazení? „Černý kašel sužuje pacienta delší dobu, tedy jeden až dva měsíce. Jedná se o záchvatovitý noční kašel, dítě je jinak bez teplot a nemá rýmu nebo další potíže, obvyklé při nachlazení,“ vysvětlila epidemioložka Jitka Skácelová.

Podle jejích slov lze nemoc účinně léčit jen s pomocí antibiotik. Nemocný se musí po dobu minimálně čtrnácti dnů izolovat od kolektivu.

Petra Poláková - Uvířová, Hranický týden


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Hranický týden

Komentovat článek: Černý kašel se vrací, očkování nezabírá

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku Černý kašel se vrací, očkování nezabírá

Komentáře

1 komentář
Peter Nic prekvapujuce  | 3. 11. 2008 11:34

Na tychto skutocnostiach nie je nic prekvapujuce, avsak konecne ich zacala otvorene diskutovat aj lekarska komunita. Vyslovujem autorom uznanie za ich odvahu. Odporucam do Vasej pozornosti clanok, v ktorom su pomenovane niektore problemy vakciny, ktore suvisia aj s uvedenymi problemami. http://iuro.awardspace.com/dok/vran/DPT_pentacel.pdf Vobec ma neprekvapuje postoj "ked vakcina nefunguje, ockujme castejsie". Zlatym standardom bol uz v casoch epidemii ciernych kiahni, kedy sa pricinil o desiatky tisic obeti. To je vsak uz iny pribeh... S priatelskym pozdravom Peter

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné