Černý kašel se vrací. Pomůže vakcína

Černého kašle se strachovaly naše prababičky. Hrozily se, aby jejich děti nebezpečným dávivým kašlem neonemocněly.

Po zavedení povinného očkování obavy vymizely. Nyní se o chorobě opět mluví. Černý kašel začal znova hrozit. V Olomouckém kraji vloni lékaři podchytili osmatřicet případů a o rok dříve šestačtyřicet nemocných. Týká se to především dětí, nákaza se však objevila také u dospělých lidí.

„Nárůst proti dřívější době je,“ uvedla vedoucí protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice v OlomouciRůženaHaliřová. Onemocnění se vyskytuje zejména u dětí. V letošním roce zatím zaznamenali odborníci dva případy. „Šlo o ročníky 2006 a 2007,“ sdělila epidemioložka. Stejně tak v předchozích letech šlo o děti od čtyř let. „V roce 2009 se objevily i ročníky 1995 až 1998,“ doplnila. Právě před dvěma lety bylo v České republice zaznamenáno nejvíce případů černého kašle za poslední čtyři desítky let. V Olomouckém kraji lékaři evidují 46 případů, a to také u dospělých. „U sedmdesátiletého a šestadevadesátiletého pacienta. Souviselo to s nemocným dítětem v rodině,“ řekla Haliřová.

Počty se zvedly i přes předchozí očkování proti tomuto onemocnění, které je bakteriálního původu a šíří se kapénkovou infekcí. Přitom pro děti může být smrtelné. „V kraji tak závažný případ v posledních letech nebyl,“ uvedla epidemioložka. Podle lékařů není situace nijak dramatická. „Případy se objevují, ale že by mi v ordinaci počty narůstaly, to si nemyslím,“ uvedla olomoucká praktická lékařka pro děti Soňa Procházková. „V poslední době jsem měla dva případy, přičemž v jednom šlo o vážně nemocné dítě, prakticky bez imunity,“ doplnila. Odborníci poukazují na případy u dospělých, u kterých má černý kašel často atypický průběh a lékař nemůže diagnózu přesně rozpoznat. „Jenže ti mohou nakazit nejmenší děti,“ upozornila Jana Vlčková z očkovacího centra Fakultní nemocnice Olomouc (FNOL).
Doporučuje proto přeočkování. Zejména u dospívajících a dospělých, a především v rodinách, kde očekávají narození mimina. Nová očkovací látka chrání rovněž proti tetanu azáškrtu.Jeurčenaprodětiod čtyř let. „Lidé bohužel o této možnosti přeočkování nevědí,“ poznamenala Jana Vlčková. Cena vakcíny se pohybuje kolemosmisetkorun.Některé zdravotní pojišťovny nyní přišly s příspěvkem na tuto očkovací látku. „V poslední době lékaři zaznamenávají zvýšený výskyt onemocnění dávivého kašle v populaci bez ohledu na předchozí očkování proti této nemoci. Vzhledem k tomu, že nebezpečí nemoci je poměrně vysoké a následná léčba je značně nákladná, zaměřili jsme se na prevenci vzniku tohoto onemocnění a klientům ve věku od čtyř do patnácti let přispíváme částkou dvě stě korun,“ uvedla mluvčí Zdravotní pojišťovny Metal-Aliance Zuzana Brávníková. „Očkování je vhodnou prevencí nejen proti vlastnímu onemocnění, ale je doporučováno také jako prevence u osob, které se často pohybují v blízkosti malých dětí,“sdělila.

Ohodnoťte tento článek!