Černý kašel se vrací. Pomůže vakcína

injekce, očkování, vakcína

Černého kašle se strachovaly naše prababičky. Hrozily se, aby jejich děti nebezpečným dávivým kašlem neonemocněly.

Po zavedení povinného očkování obavy vymizely. Nyní se o chorobě opět mluví. Černý kašel začal znova hrozit. V Olomouckém kraji vloni lékaři podchytili osmatřicet případů a o rok dříve šestačtyřicet nemocných. Týká se to především dětí, nákaza se však objevila také u dospělých lidí.

„Nárůst proti dřívější době je,“ uvedla vedoucí protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice v OlomouciRůženaHaliřová. Onemocnění se vyskytuje zejména u dětí. V letošním roce zatím zaznamenali odborníci dva případy. „Šlo o ročníky 2006 a 2007,“ sdělila epidemioložka. Stejně tak v předchozích letech šlo o děti od čtyř let. „V roce 2009 se objevily i ročníky 1995 až 1998,“ doplnila. Právě před dvěma lety bylo v České republice zaznamenáno nejvíce případů černého kašle za poslední čtyři desítky let. V Olomouckém kraji lékaři evidují 46 případů, a to také u dospělých. „U sedmdesátiletého a šestadevadesátiletého pacienta. Souviselo to s nemocným dítětem v rodině,“ řekla Haliřová.

Počty se zvedly i přes předchozí očkování proti tomuto onemocnění, které je bakteriálního původu a šíří se kapénkovou infekcí. Přitom pro děti může být smrtelné. „V kraji tak závažný případ v posledních letech nebyl,“ uvedla epidemioložka. Podle lékařů není situace nijak dramatická. „Případy se objevují, ale že by mi v ordinaci počty narůstaly, to si nemyslím,“ uvedla olomoucká praktická lékařka pro děti Soňa Procházková. „V poslední době jsem měla dva případy, přičemž v jednom šlo o vážně nemocné dítě, prakticky bez imunity,“ doplnila. Odborníci poukazují na případy u dospělých, u kterých má černý kašel často atypický průběh a lékař nemůže diagnózu přesně rozpoznat. „Jenže ti mohou nakazit nejmenší děti,“ upozornila Jana Vlčková z očkovacího centra Fakultní nemocnice Olomouc (FNOL).
Doporučuje proto přeočkování. Zejména u dospívajících a dospělých, a především v rodinách, kde očekávají narození mimina. Nová očkovací látka chrání rovněž proti tetanu azáškrtu.Jeurčenaprodětiod čtyř let. „Lidé bohužel o této možnosti přeočkování nevědí,“ poznamenala Jana Vlčková. Cena vakcíny se pohybuje kolemosmisetkorun.Některé zdravotní pojišťovny nyní přišly s příspěvkem na tuto očkovací látku. „V poslední době lékaři zaznamenávají zvýšený výskyt onemocnění dávivého kašle v populaci bez ohledu na předchozí očkování proti této nemoci. Vzhledem k tomu, že nebezpečí nemoci je poměrně vysoké a následná léčba je značně nákladná, zaměřili jsme se na prevenci vzniku tohoto onemocnění a klientům ve věku od čtyř do patnácti let přispíváme částkou dvě stě korun,“ uvedla mluvčí Zdravotní pojišťovny Metal-Aliance Zuzana Brávníková. „Očkování je vhodnou prevencí nejen proti vlastnímu onemocnění, ale je doporučováno také jako prevence u osob, které se často pohybují v blízkosti malých dětí,“sdělila.

Černý kašel se vrací. Pomůže vakcína
Ohodnoťte tento článek!