Červený kříž a OSN apelovaly na rychlé dokončení evakuace Halabu

Mezinárodní výbor Červeného kříže (MVČK) dnes vyzval strany bojující v Sýrii, aby poskytly záruky a umožnily pokračování evakuace Halabu (Aleppa).

Vysoký komisař OSN pro uprchlíky Filippo Grandi chce dostat rychle civilisty z města ven. Evakuace začala ve čtvrtek, ale od pátku je pozastavena. „Existuje velké riziko, že toto přemísťování lidí a jejich utrpení nebude zastaveno, bude se někde, v jiných válkách, opakovat. V zájmu ochrany civilistů kdekoli na světě je třeba syrský konflikt zastavit. Teď a bez odkladů. Civilisté by neměli být rukojmí vyjednávačů,“ sdělil Grandi.

Marianne Gasserová, která vede MVČK v Sýrii, řekla, že její organizace je připravena dále zajišťovat evakuaci. „Očekáváme, že nám všechny zúčastněné strany poskytnou záruky, abychom mohli pokračovat. Tyto strany musejí ochránit lidi a poskytnout bezpečný průchod,“ sdělila Gasserová.

Ve východním Halabu podle ní zůstalo několik tisíc vystrašených lidí, kteří trpí zimou, jsou nemocní nebo zranění a čekají na evakuaci. Jsou mezi nimi stále ženy a děti. „Čekají, že evakuace bude pokračovat. Je třeba ukončit toto čekání. Ti lidé už mnoho trpěli. Prosím, dohodněte se a pomozte zachránit tisíce životů,“ řekla Grasserová.

Elizabeth Hoffová ze Světové zdravotnické organizace (WHO) řekla, že si není jista, že bude evakuace obnovena dnes. „Rusové, (kteří na evakuaci dohlížejí), nejsou příznivci toho pracovat v noci,“ řekla Hoffová.

Podle OSN je třeba evakuovat ještě 40.000 civilistů a 1500 až 5000 povstalců. MVČK tvrdí, že od čtvrtka bylo evakuováno asi 10.000 lid a že zdravotní stav mnohých z nich byl vážný.

Povstalci dnes oznámili, že se podařilo vyjednat novou dohodu, která evakuaci Halabu spojuje s evakuací dalších čtyř měst a vesnic v Sýrii. Vesnice Fúa a Kafrája jsou v provincii Idlib a údajně k nim už odjely autobusy. Města Zabadání a Madájá jsou v provincii Damašek u hranice s Libanonem. Přístup k těmto čtyřem lokalitám blokuje opozice.

Červený kříž a OSN apelovaly na rychlé dokončení evakuace Halabu
Ohodnoťte tento článek!