Přejít na obsah

Červený kříž bije na poplach. Dobrovolných dárců krve ubývá

zpět
20.8.2008

Kritický úbytek bezplatných dárců krve začíná nahánět hrůzu hradeckému Oblastnímu spolku Českého červeného kříže. Velké problémy s nedostatkem vzácné tekutiny by mohly nastat především při hromadných nehodách či jiných nečekaných událostech, kdy je spotřeba krve mnohonásobně vyšší...

Transfuzní oddělení královéhradecké fakultní nemocnice už nyní musí sahat do svých registrů mnohem častěji než by si přálo. Seznamy však nejsou nevyčerpatelné a mezi jednotlivými odběry musí být po určitou dobu pauza. „Zdravý dospělý člověk může darovat krev čtyřikrát do roka. V tuto chvíli máme zásoby krve dostatečné. Samozřejmě pokud by došlo k velké nehodě, kdy by bylo potřeba větší množství krve, pak by byl aktivován traumatologický plán. Ten předpokládá spolupráci s dalšími nemocnicemi s transfuzními odděleními v celých východních Čechách a také mimořádné odběry na našem oddělení mimo pracovní dobu,“ upřesnil primář Transfuzního oddělení hradecké nemocnice Vít Řeháček. Potřebnou krev by pak bylo možné dopravit zhruba do hodiny.

„Nemůžeme odebrat velké množství krve do zásoby. Exspirační doba je totiž 42 dní. Proto se stále pohybujeme na hraně dostatečné rezervy,“ dodal primář. Nic to však nemění na situaci, že registry se novými dárci příliš neplní. V seznamech chybí především mladí lidé. „Už v lednu jsme zahájili kampaň na středních a vysokých školách. V září i v říjnu v ní budeme pokračovat,“ vysvětlil Řeháček.

Český červený kříž však v neustálém úbytku bezplatných dárců krve vidí nebezpečný jev. „Klesající počet lidí, kteří by dobrovolně a bez ohledu na finanční odměny darovali krev, se může v budoucnu českému zdravotnictví vymstít,“ uvedl mluvčí hradeckého oblastního spolku ČČK Lukáš Pochylý. Poznamenal, že kampaně sice začínají přinášet ovoce, ale vše se projeví až po delší době. Český červený kříž každoročně oceňuje bezplatné dárce krve za dovršené počty odběrů. Od roku 2006 klesl počet oceněných ze 413 na 278.

Počty dárců krve

Pokles zaznamenal Oblastní spolek Českého červeného kříže v Hradci Králové už v roce 2006. Od té doby počet oceněných dárců za dovršené počty odběrů stále klesá.

První pololetí 2006:413

První pololetí 2007:323

První pololetí 2008:278

Sylvie Špryňarová, Regionální deník


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Regionální deník

Komentovat článek: Červený kříž bije na poplach. Dobrovolných…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Červený kříž bije na poplach. Dobrovolných…

Komentáře

dalších 7 komentářů
Pozorovatel Re:Re:proč?  | 20. 08. 2008 18:58

Ironie. Asi tomuto člověku řeknou: "zaplaťte 30 Kč a možná se s Vámi budeme bavit, jinak nezájem". Tak to teď v našem zdravotnictví opravdu chodí. Hlavně, že si někdo plní svoje kapsy!

Karel Šikula Proč se lidé tolik diví?...  | 20. 08. 2008 18:30

V současnosti se podle finančních opatření pana Julínka platí téměř za vše.A to významné finanční částky.Přitom chtějí od dárců krve tento vzácný materiál zadarmo a ještě si při tom mnoho podnikavců,aneb raději "Sikovných podnikatelů" namastí kapsy.Dárce krve musí mít cit,lásku k bližnímu,pochopení a druzí na jeho bezplatném odběru krve jen vydělávají.Už se měli ozvat nad touto nespravedlností dárci dříve.

Vzácné je vzácné Re:proč?  | 20. 08. 2008 16:51

Taky můžete přijít do zdravotnictví se srdcem na dlani, jak se asi zachová ?

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné