Červený kříž kvůli sebevraždám navštíví Guantánamo

Představitelé Mezinárodního výboru Červeného kříže (MVČK) plánují v nejbližších dnech mimořádnou návštěvu amerického zajateckého tábora Guantánamo, kde v sobotu spáchali sebevraždu tři vězni. Jeden z nich přitom měl být propuštěn. Evropská unie se chystá na summitu s USA příští týden žádat zavření věznice…

V delegaci budou zastoupeni i lékař a tlumočník z arabštiny. Organizace ovšem nemůže zahájit vlastní vyšetřování sebevražd. Vyšetřovat je mohou pouze americké úřady.

Mluvčí MVČK uvedl, že cílem mimořádné návštěvy je zjistit náladu v táboře a zjistit duševní zdraví zajatců, z nichž někteří jsou v táboře bez kontaktu se světem už čtyři roky.

V táboře bylo zaznamenáno několik desítek neúspěšných pokusů o sebevraždu. Desítky lidí také držely hladovku, mezi jinými i dva ze sebevrahů. Hladovkáři byli násilně vyživováni, proti čemuž protestovaly organizace bojující za lidská práva.

MVČK se také míní zaměřit na okamžité reakce amerických úřadů po sebevraždách. Velitel tábora Harry Harris označil sebevraždy za projev „asymetrické války proti nám (USA)“.

Evropský parlament v úterý požádal Rakousko, které právě předsedá EU, aby na summitu s USA 21. června ve Vídni vyzvalo prezidenta George Bushe k uzavření guantánamské věznice. Rakouská ministryně zahraničí Ursula Plassniková už v pondělí v Lucemburku uvedla, že to udělá.

Novinky.cz

Červený kříž kvůli sebevraždám navštíví Guantánamo
Ohodnoťte tento článek!