Češi budou moci jezdit na operace do ciziny

Čeští pacienti se budou moci příští rok objednat v kterékoliv nemocnici v EU, pokud by doma museli na operaci příliš dlouho čekat. Pojišťovny však chtějí toto právo co nejvíce omezit. Léčba v zahraničí totiž stojí mnohem víc…

Například v Německu může být až osmkrát dražší.

Dosud pojišťovny povolovaly operace v cizině jen ve výjimečných případech. Obyčejně se jednalo o komplikované transplantace plic či o složitá genetická a enzymatická vyšetření.

VZP tak loni umožnila zahraniční léčbu pouze u 25 pacientů. Patnáct dalších žádostí odmítla. „Zjistili jsme, že péči šlo poskytnout v českých zdravotnických zařízeních,“ vysvětluje Eva Nováková z VZP.

Po vstupu do EU by se však možnosti léčby za hranicemi měly rozšířit. Evropské směrnice totiž umožňují operaci kdekoliv v unii, pokud by čekací doba na zákrok byla nepřiměřeně dlouhá. Pacient však musí nejdřív získat souhlas od pojišťovny.

„Bohužel se však nikde neuvádí, co je to nepřiměřeně dlouhá doba. A tak bude záležet na vůli pojišťovny,“ uvádí Ladislav Švec z Centra mezistátních úhrad.


Ne vždy je čekací doba v západních zemích kratší než v ČR I proto je postoj pojišťoven spíše odmítavý.

Možnost operace v zahraničí by se tak týkala zejména ortopedických zákroků. Například na umělé koleno či kyčel se čeká až čtyři roky, na výměnu endoprotézy i půl roku.

Lékaři však upozorňují, že ne vždy je tato čekací doba delší než v Evropě. I proto je postoj pojišťoven spíše odmítavý.

„Nikdy to nebude tak, že se pacient sám rozhodne, že si nechá odoperovat kyčelní kloub v Rakousku, aniž se s námi dohodne,“ uvádí mluvčí pojišťovny Ministerstva vnitra Květoslava Kordulová.

Předseda Svazu pacientů Luboš Olejár se ale domnívá, že občané budou moci žádat o operaci v zahraničí i bez souhlasu pojišťovny. „Dosavadní rozhodnutí Evropského soudního dvora daly vždy za pravdu pacientům,“ popisuje výsledek sporů, kdy pojišťovna nechtěla občanům EU léčbu proplatit.

Podle Švece by však český pacient v takovém sporu nemusel uspět, protože evropské normy umožňují operace v zahraničí neproplácet, pokud by to vedlo ke zhroucení zdravotnického systému daného státu.

„A takový kolaps by českému zdravotnictví mohl hrozit, protože oproti Evropě máme mnohem menší ceny,“ říká.

Většina odborníků se však nedomnívá, že by měli Češi masově vyhledávat zahraniční lékaře. Ve většině států si musí pacient připlácet. „Roli bude hrát i jazyková bariéra či odloučenost od rodiny,“ dodává Švec.

Viktor Meca, Hospodářské noviny, 30.06.2003

Ohodnoťte tento článek!