Přejít na obsah

Češi jsou tolerantnější k interrupcím než k eutanazii

zpět
2.6.2009

Češi jsou tolerantnější k interrupcím než k eutanazii, přičemž tolerance k obojímu mírně stoupá. Téměř tři čtvrtiny obyvatel přiznávají ženě právo rozhodnout o umělém ukončení těhotenství, jen dvě procenta jsou zásadně proti. U eutanazie se více než tři pětiny lidí kloní k názoru, že český právní řád by ji měl umožňovat. Nesouhlasí však 27 procent a každý desátý se nedovede k tématu vyjádřit...

Vyplynulo to z květnového šetření Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), jehož výsledky má ČTK k dispozici.

Názor, že umělé ukončení těhotenství by mělo být povoleno jen s přihlédnutím ke zdravotním a sociálním ohledům na dítě a ženu, zastává 16 procent Čechů a Češek. Výhradně při ohrožení života by interrupci povolilo pět procent dotázaných, dvě procenta by ji úplně zakázala.

Relativně častěji jsou pro interrupci jen při ohrožení života lidé římskokatolického vyznání (10 procent), kteří také častěji než lidé s jiným vyznáním uváděli, že interrupce by měla být zakázána (čtyři procenta).

Podle CVVM nastal za 20 let v postojích veřejnosti k interrupcím posun. Podpora výroku, že má žena právo sama rozhodnout o interrupci, vzrostla od roku 1990 o 13 procentních bodů. Počet zastánců zákazu interrupcí přitom klesl z pěti na dvě procenta. V devadesátých letech každý desátý dotázaný by povolil interrupci jen při ohrožení života matky, v posledních třech letech jsou to zhruba tři procenta.

Podobně, ale mnohem mírněji, přibylo za poslední tři roky těch, kteří souhlasí s eutanazií. Právní řád by podle 62 procent dotázaných měl umožnit ukončení života nevyléčitelně nemocného člověka, v roce 2007 zastávalo tento názor 58 procent lidí. S uzákoněním eutanazie nesouhlasí 27 procent Čechů a Češek, před třemi lety 28 procent.

Nesouhlas s eutanazií je statisticky významně častější u lidí římskokatolického vyznání než u těch, kteří se hlásí k jiné církvi nebo jsou bez náboženského vyznání.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Češi jsou tolerantnější k interrupcím než k…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku Češi jsou tolerantnější k interrupcím než k…

Komentáře

1 komentář
Clay ITP  | 2. 06. 2009 10:06

K ITP je český národ tolerantnější/podle mého názoru/ už proto,že za komunistů jít na potrat nebyl žádný morální poklesek,ba naopak se u některých skupin obyvatel dokonce honoroval finančně /kolem 10 000 kč/ později,když se to zneuživalo dostávaly se za zákrok kupony na domácí elektrospotřebiče.Není divu,že ve společnosti,kde většina obyvatel je ateistická,nebudí potrat žádné pohoršení na rozdíl od eutanazie,která je zatím pro většinu obyvatel pojem nový a proto více nepřijatelný.Jsem si jist,kdyby v minulosti byl přístup k eutanasii stejný jako k ITP -byli by Čechové i k tomuto problému shovívavější.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné