Češi mají EU dát pravidla dojíždění za zdravotní péči do ciziny

Titulní obrázek

Hlavním zdravotnickým tématem českého předsednictví v EU bude tvorba pravidel, která by umožnila občanům unie jezdit za zdravotní péčí do jiných členských zemí. Obyvatelé EU mají na léčbu v jiné členské zemi právo, což potvrdilo několik rozhodnutí Evropského soudního dvora…

Na členských zemích nyní je, aby tomu daly pravidla. ČTK to po jednání s rakouskou ministryní zdravotnictví Andreou Kdolskyovou ve Znojmě řekl ministr zdravotnictví Tomáš Julínek.

Nová směrnice podle ministra musí vyřešit zásadní odlišnosti zdravotnických systémů v jednotlivých členských zemích. Měla by také zajistit, aby pacienti o možnostech léčby v zahraničí měli informace – aby například Němci věděli, jakou léčbu by se svou nemocí mohli podstoupit v ČR, a naopak Češi znali německou nabídku, řekl Julínek.

Směrnice bude podle Julínka muset vyřešit takzvanou preautorizaci. Zdravotní pojišťovna při ní schvaluje léčbu, kterou chce její klient podstoupit v zahraničí. „Je třeba zajistit, aby nebyly vytvářeny administrativní překážky v přístupu k péči v jiné zemi,“ řekl Julínek.

Podle něj už dnes lidé dojíždějí do jiných zemí za ambulantní péčí. Směrnice by měla dát pravidla nemocniční přeshraniční péči. O české zdravotnictví v konkurenci toho zahraničního se ministr nebojí. „My jsme v dobré pozici a můžeme to přivítat. Pravděpodobnost, že se (cizinci) budou jezdit léčit k nám, je větší,“ řekl Julínek.

České zdravotnictví je podle něj velmi kvalitní a ve srovnání s adekvátní péčí na západ od ČR levné. České nemocnice navíc mají volné kapacity, které by mohly pacienti ze zahraničí obsadit. Nemocnicím by se tak zlepšilo hospodaření.

Dalším tématem českého předsednictví v EU bude podle Julínka elektronizace zdravotnictví. Měla by přinést například možnost, aby lékaři vydávali recepty na léky v elektronické formě. Český pacient by si pak na takový recept mohl vyzvednout léky klidně v Rakousku, řekl Julínek.

Elektronizace by podle něj měla přispět i k tomu, aby si členské státy předávaly přes hranice víc zdravotnických informací. Jihomoravští hygienici by se tak například rychle dozvěděli, že v Dolních Rakousech se potýkají s lokální epidemií chřipky. Mohli by se na ni lépe připravit a informovat lékaře.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!