Češi nebezpečně míchají léky. Nemocnice najímají experty, kteří to mají změnit

léky

V českém zdravotnictví se nedaří dodržovat plošná doporučení pro předpis léků. Výsledkem je nadužívání různých medikamentů, které mohou pacientům ve výsledku spíše ublížit. Nemocnice si proto najímají specialisty, kteří mají na správné předepisování léků dohlížet.

Nebezpečné kombinace léků se v Česku natolik rozšířily, že nemocnice kvůli tomuto problému začínají najímat farmaceutické experty. Pacientům totiž léčba často spíše škodí, a to zejména těm s nádorovými onemocněními, infekcemi nebo vysokým tlakem.

„Setkáváme se s tím poměrně často. Účinky se vzájemně ruší, protože ucelený systém informací o tom, co kdo užívá, stále chybí,“ říká mluvčí sokolovské nemocnice Petra Soukupová. A totéž potvrzují i jinde.

Například v orlickoústecké nemocnici to díky speciálnímu auditu nedávno dokonce vyčíslili: nevhodné kombinace léků používá až šedesát procent pacientů.

Ředitelé mnoha nemocnic proto najímají takzvané klinické farmaceuty, kteří budou mít právě dozor nad medikamenty na starost. Týká se to třeba nemocnice v Pelhřimově, v České Lípě, v Ivančicích nebo v Brně. A tam, kde už nějaké odborníky na lékové kombinace mají, přibírají další – třeba v Liberci.

Ukazuje se totiž, že to má smysl, a to zvláště v době, kdy přibývá starších pacientů: například pětasedmdesátníci jedí podle statistik naráz o polovinu více léků než šedesátiletí.

„Běžně zasahujeme několikrát za den. Upravit dávky léků nebo změnit léky je třeba až u třiceti procent pacientů,“ říká Irena Netíková, která dohlíží na to, čím se pacienti léčí, v pražské Nemocnici Na Bulovce.

Kontrolovat dávkování pouze v nemocnicích však nestačí. Daleko více problémů vzniká v ordinacích praktických lékařů či ambulantních specialistů, kteří vypisují recepty, aniž by o sobě navzájem věděli.

Až dvacet druhů léků

Jen v rámci Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra tak v minulém roce nebezpečně kombinovalo minimálně osm léků přes třicet tisíc lidí.

Celý článek si můžete přečíst na serveru iHNED.cz nebo ZDE.

Češi nebezpečně míchají léky. Nemocnice najímají experty, kteří to mají změnit
Ohodnoťte tento článek!