Přejít na obsah

Češi neuspěli v přehledu kvality poskytované zdravotnické péče

zpět
3.2.2017
Online objednávání
zvětšitOnline objednáváníZdroj: PR

Online objednávání | Zdroj: PR

 

„EURO HEALTH CONSUMER INDEX“ je žebříček úrovně zdravotnictví v evropských zemích. Posuzuje kategorie: práva pacientů, dostupnost péče, výsledky, rozsah poskytovaných služeb, prevence a farmakologie.

Švédská organizace Health Consumer Powerhouse každoročně vydává svůj přehled kvality poskytované zdravotnické péče v evropských zemích „EURO HEALTH CONSUMER INDEX“. Je to žebříček úrovně zdravotnictví v evropských zemích. Posuzuje kategorie: práva pacientů, dostupnost péče, výsledky, rozsah poskytovaných služeb, prevence a farmakologie. Za rok 2016 jsou v jejich šetření vítězem Nizozemci, následovaní Švýcary a Nory.

A Češi? Ti se v řadě posuzovaných ukazatelů umístili zcela zbytečně na chvostu, třeba v online objednávání k lékaři, které patří mezi první sledovaný ukazatel – pacientská práva a informace. Je to zdánlivě malý klik pro pacienta, ale zjevně velký skok pro dostupnost péče.

Organizátoři průzkumu uvádějí, že v roce 2016 byla zavedena online rezervace u lékaře ve 13 zemích. Chválí za to řadu zemí východně od nás, třeba Makedonii, Slovinsko, Slovensko, Litvu, Chorvatsko, Maďarsko a Estonsko, těm všem svítí zelená barva za „widely available“, širokou dostupnost. V roce 2015 ČR dostalo v tabulce nejhorší možnou barvu, tedy červenou, za „no, or very rare“, žádnou, či velmi omezenou dostupnost. Za rok 2016 to dotáhlo na průměrnou „oranžovou“ barvu a to díky prvním odvážlivcům, jak autoři výzkumu vysvětlují „with some pioneer hospitals/clinics“.

Dominantně ambulantní zdravotnická skupina EUC měsíčně ošetří tisíce pacientů, kteří se objednali online. Všech jejích 9 mamocenter umožňuje objednání na dálku. „I když to je triviální a dnes běžná věc – kliknout a objednat si cokoli, úplně jednoduché zavedení online objednávání k lékaři v EUC nebylo. Významně nám pomohl portál www.navstevalekare.cz ,“ říká Jan Hůlek, ředitel pro vnější vztahy EUC. „Cítíme se jako ve studii zmiňovaní pionýři a věřím, že ukazujeme správnou cestu ke světlým zítřkům všem pacientům i dalším poskytovatelům zdravotnické péče v Česku.“

EUC, je soukromá síť zdravotnických zařízení. S obratem 1,9 miliard Kč a rozšiřováním do dalších krajů ČR patří k největším nestátním poskytovatelům zejména ambulantní péče v ČR. Je největší poskytovatel zdravotní péče zaměstnavatelům, včetně péče prémiové. Aktivity EUC dělí do 6 sektorů: Kliniky, Nemocnice, Premium, Lékárny, Laboratoře a Videolékárna. Od roku 2011 je jejím vlastníkem Tuffieh Funds SICAV plc, regulovaný maltským finančním regulátorem v rámci jednotné legislativy EU.


Komentovat článek: Češi neuspěli v přehledu kvality poskytované…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Češi neuspěli v přehledu kvality poskytované…

Komentáře

další 4 komentáře
max Reklama? Máte to zapotřebí, MF?  | 5. 02. 2017 10:41

Takže jsme se dozvěděli, že zdravotnictví v ČR propadlo v online objednání a to s účelem udělat reklamu soukromému řetězci s majetkem na neznámé akcie vedené na Maltě.. To asi nemá MF zapotřebí, nebo ano? Jaké byly výsledky v jiných zmiňovaných kategoriích? Dostupnost, výsledky, farmacie - ta by byla obzvlášť zajímavá s ohledem na možná rizika medikačních chyb apod. Takhle je to PR článek o ničem...

Marie On-line objenání je  | 3. 02. 2017 17:43

fajn, ale není zase tak důležité. Daleko důležitější je, že jsou lékaři, sestry a ostatní zdravotnický personál profesionální, usměvaví a vstřícní. Také je potřeba se podívat, jaká je v e vítězných zemích dostupnost pro normálního člověka. Např. Paní z Holandska mi v lázních povídala, že si ve své zemi nemůže dovolit lázeňskou pooperační péči, a proto si ji zaplatila u nás.

Laj Souvislost ?  | 3. 02. 2017 12:18

Tak jak vázne v ČR e government, tak zaostává i zdravotnictví.v informatice. Žebříček vychází z těžce převažujícího měření "práv pacientů" ale je zde i druhá stran mince v rovnováze chybí -povinnosti,tj vlastní aktivita např spoluúčast.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné