Češi se nestravují zdravě, podceňují užívání vitamínů

…Podle průzkumu agentury Stem/Mark, vitaminy a minerální látky užívá pouhých 9 procent lidí. Průzkum ukázal, že důvodem jejich užívání je z 33 procent prevence, stejné množství lidí je berou v případě nemoci na posílení imunity, 15 procent si je kupuje v případě nachlazení, 11 procent když jsou unaveni a zbytek…

Většina české populace se nestravuje zdravě. Dietologové tvrdí, že lidé by měli proto užívat především vitamínové preparáty. Ty slouží jako pojistka, která organismu doplňuje životně nezbytné látky. Podle průzkumu agentury Stem/Mark, vitaminy a minerální látky užívá pouhých 9 procent lidí. Průzkum ukázal, že důvodem jejich užívání je z 33 procent prevence, stejné množství lidí je berou v případě nemoci na posílení imunity, 15 procent si je kupuje v případě nachlazení, 11 procent když jsou unaveni a zbytek na doporučení lékaře.

Existuje bezpočet výrobců těchto přípravků. Aby je mohli uvést na trh, nepotřebují registraci Státního ústavu pro kontrolu léčiv jako jiné léky, ale stačí pouze souhlas hlavního hygienika.

V lékárnách jsou tyto přípravky většinou v barevných dózach nebo krabičkách. Jak se však mezi nimi vyznat?

Podle informace Tomáše Sedláčka ze společnosti Whitehall existuje pět nejdůležitějších hledisek při výběru konkrétního přípravků, kterými by se měl spotřebitel řídit.

1. Složení

Než se rozhodnete pro konkrétní přípravek, nechejte si lékárníkem vysvětlit jeho složení. Ne každý (i když může mít stejný název) obsahuje totiž stejné množství účinné látky.

2. Cena

Pravdou je, že zahraniční přípravky jsou dražší než domácí výroby. Ale nemusí jít o pravidlo. Mnoho cizích firem aby u nás prorazilo, šlo s cenou dolu.

3. Doporučení lékaře, lékárníka

Většinou jde o nejlepší orientaci při výběru. Lékař nebo lékárník by měli být tím nejspolehlivějším vodítkem, protože znají jednak složení přípravků i jeho účinek a mají také zkušenosti s používáním.

4. Registrace přípravku jako léku

Registrace nového léku trvá i několik let. Proto výrobci potravinových doplňků raději volí cestu pouhého souhlasu hlavního hygienika než několikaleté čekání na registraci Státního ústavu pro kontrolu léčiv. S. Pověst výrobce

V zahraničí se platí také za dobré jméno firmy. U nás zatím dáváme do popředí výběru cenu.

MARTA PAWLICOVÁ, Večerník Praha, 20.6.2001

Ohodnoťte tento článek!