Češi si mohou v neděli připomenout oběti AIDS i zásady prevence

V neděli si mohou občané na náměstí Míru v Praze 2 připomenout památku lidí, kteří zemřeli na AIDS, zásady prevence viru HIV a vyjádřit podporu infikovaným a
nemocným lidem…

V neděli si mohou občané na náměstí Míru v Praze 2 připomenout památku lidí, kteří zemřeli na AIDS, zásady prevence viru HIV a vyjádřit podporu infikovaným a nemocným lidem. Zájemci si budou moci popovídat s odborníky na

problematiku získaného selhání imunity.

Podle předsedy České společnosti AIDS pomoci Víta Strouhala bude pražské setkání součástí 22. mezinárodní vzpomínkové akce Světlo pro AIDS. Pod heslem Změňme vzpomínky v činy se do ní letos zapojí 4500 organizací z 93 zemí.

V České republice se různé pochody a happeningy pravidelně konají od roku 1999. Na náměstí Míru budou vedle České společnosti AIDS pomoc prezentovat svou činnost sdružení Rozkoš bez rizika, Gay iniciativa, Mládež Českého červeného kříže, Gay a lesbická liga, GaNyma a Divadlo bez zábran.

Ve světě zemřelo na AIDS více než tři miliony lidí a jen v Africe by mohlo do 20 let podlehnout tomuto onemocnění až 80 milionů osob. V ČR bylo dosud zaregistrováno 190 pacientů s AIDS a z toho jich 113 zemřelo.

Odborníci poukazují na to, že v Česku dorůstá další generace, která již neprošla velkou kampaní varující před AIDS uskutečněnou v polovině 90. let minulého století. Připomínají také, že nákaza virem HIV hrozí všem lidem s rizikovým sexuálním chováním, tedy nikoli jen gayům.

Podle Hany Malinové z organizace Rozkoš bez rizika jsou ženy ohroženy více než muži. Sexuálně přenosné nemoci riziko nákazy virem HIV výrazně zvyšují. Ohroženi jsou také lidé, jejichž imunita je z různých důvodů oslabena.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!