Češi si na zdraví připlácejí čím dál víc. A platit chtějí

léky

Češi platí za své zdraví stále víc ze svého. Za poslední čtyři roky vzrostla spoluúčast pacientů – tedy peníze, které si na zdraví připlácíme z vlastních kapes – téměř o 4 procenta v porovnání s celkovými výdaji na zdravotnictví. V absolutních číslech to bylo víc o 71 %.

Jen loni zaplatili Češi na zdravotnických poplatcích, doplatcích na léky nebo za doplňky stravy téměř 47 miliard. Přitom ještě v roce 2005 to bylo necelých 27 a půl miliardy. Vyplývá to ze statistik, které minulý týden zveřejnil Ústav zdravotnických informací a statistik (ÚZIS). Přestože se množství peněz, které Češi utrácejí za zdraví, rapidně zvyšuje, v celoevropském měřítku patříme k zemím s nízkou spoluúčastí. Ve vztahu k celkovým výdajům na zdravotnictví, které loni přesáhly 286 miliard korun, spoluúčast pacientů činila „jen“ 16,3 procenta. Podobně jako Česko je na tom třeba Lucembursko, Norsko nebo Velká Británie.

Ovšem spoluúčast pacientů by měla v příštích letech ještě citelně stoupnout. Jednou z priorit Nečasovy vlády je totiž reforma zdravotnictví. Její součástí je i lepší přístup k nadstandardní péči: nebudou ji muset hradit celou ze svého, ale jen dorovnají to, kolik by stála levnější „standardní“ varianta. A zdá se, že Češi by v takovém případě měli o nadstandard – tedy například lehčí sádru nebo lepší kyčelní kloub – skutečně zájem. Podle průzkumu společnosti GFK Czech, jehož výsledky mají HN exkluzivně k dispozici, by si za těchto podmínek lepší péči zaplatilo 49 procent Čechů. A z toho 38 procent těch, kteří si až dosud nepřipláceli. „Problém ale je, že až zatím nikdo neurčil, co je standard. Takže se ani přesně neví, co by patřilo mezi placenou péči,“ říká prezident České lékařské komory Milan Kubek. Proto chce komora začátkem září předat ministrovi zdravotnictví návrh zákona, který by standardy ve zdravotní péči vymezil.

Ohodnoťte tento článek!