Přejít na obsah

Češi spouští vlnu lékařské migrace. Z východu na západ

zpět
13.2.2011
kufry, odchod, výpověď
zvětšitkufry, odchod, výpověďZdroj: travellingboard.net

kufry, odchod, výpověď | Zdroj: travellingboard.net

 

Český protest lékařů může rozhýbat trh s odborníky v bílých pláštích v celé střední a východní Evropě.

Češi už hledají lékaře na Slovensku, Slováci se mohou obrátit na Ukrajinu. Tak vidí třeba rakouští experti to, jak může dopadnou odchod necelých čtyř tisíc lékařů z českých nemocnic.

„Scénář o lékařské migraci z východu na západ je realističtější, čím dál je dohoda lékařů s ministrem zdravotnictví,“ napsal třeba rakouský vlivný deník Die Presse. Pragmatičtí šéfové nemocnic se už podle Rakušanů dívají na Slovensko. O doktory ze Slovenska totiž mají české nemocnice zájem i přesto, že čeští protestující lékaři chtějí většinou zůstat doma.

Kdo kam půjde

„A především v okolí Trenčína v regionu Zahorie vzrůstávají obavy z toho, že slovenští doktoři půjdou do Čech. To může znamenat kolaps některých slovenských nemocnic,“ uvedl deník.

Slovenské nemocnice zatím o odchodu lékařů ale příliš nemluví, chtějí tomu předejít i tak, že nabízí svoje lůžka k využití.

Pacientům ze Zlínska, kteří by v době hromadných odchodů lékařů z nemocnic potřebovali neodkladnou léčbu, pomohou i v nedaleké slovenské Skalici. Počet nemocných však musí být omezený, mnoho volných lůžek ani Slováci nemají.

Slováci mají přitom výrazně nižší platy než čeští lékaři. Průměrná mzda chirurga je 1050 eur, dětského lékaře 1010, lékaře-specialisty 1060 a zdravotní sestry 520 eur. „Nemocnice na Slovensku tak mohou s nadějí dívat na Ukrajinu a lákat lékaře z této země,“ napsal deník Die Presse.

Česko není jediná země, odkud by lékaři mohli zamířit na západ. Podle statistik maďarského Úřadu pro zdravotnickou dokumentaci požádalo už loni o potvrzení lékařského diplomu s cílem odejít do zahraničí 1111 lékařů, 202 zubařů a 48 lékárníků.

Víc než maďarských polovina doktorů zamířila do Anglie, následují Německo, Itálie, Rakousko, Irsko nebo Švédsko a další severské země.

Jeden jediný

Rakouské obavy o posun lékařů z východu na západ ale mírní skutečnost, že z českých doktorů se do Rakouska chystá jenom málokdo. Když situaci například zjišťovala rakouská televize ORF, našla pouze jediného lékaře z Břeclavi, který se chtěl ucházet o místo v rakouských nemocnicích.

„Nevím o žádné velké vlně, ani rakouské nemocnice české doktory nějak speciálně nevyhledávají a nelákají. A to ani ve chvíli, kdy nemocnice mají nedostatek specialistů, podmínky tu nejsou o nic lepší než v Česku. Tedy kromě platu,“ řekl Peter Hanák, slovenský lékař, který už několik let v Rakousku působí. „Problém je i jazykové výbavě a také v tom, že přece jenom je v Rakousku pacient víc zákazník a chování lékařů musí být jiné,“ dodal.

Šéf lékařské komory spolkové země Horní Rakousy Peter Niedermoser také pochybuje, že Češi do Rakouska skutečně přesídlí.

Ačkoli jsou platy lékařů v Rakousku vyšší, pracovní podmínky jsou podobně špatné jako v Česku. „Byrokracie a dlouhé služby zatěžují nemocniční lékaře i tady (v Rakousku),“ uvedla televize ORF. Niedermoser se proto domnívá, že Češi budou odcházet spíše do Německa.


Klíčová slova

Autoři

aktuálně.cz

Komentovat článek: Češi spouští vlnu lékařské migrace. Z východu…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Češi spouští vlnu lékařské migrace. Z východu…

Komentáře

dalších 5 komentářů
prorok Platforma neporažených ...  | 13. 02. 2011 18:33

Souhlas. Ale ty původní požadavky LOKu rozhodně nesplní tahle vláda. Ta má totiž od svých finančních sponzorů úplně jiné zadání.

noether Platforma neporažených ...  | 13. 02. 2011 14:29

V rámci LOK by měla vzniknou platforma "neporažených", t.j. těch, kdož nastoupí až po splnění všech původních požadavků LOK! Ona totiž ta tohoda, nedohoda znamená jen další zakonzervování systému při jen trochu, ale statisticky nevýznamně lepších platech.

challenger Hmm  | 13. 02. 2011 11:39

pacient je zákazník přesně tak moc, jak moc se lékař bojí o své pracovní místo. A lékař se bojí o své pracovní místo přesně tak moc, jak moc mu na záda dýchá konkurence. A tento fakt je zase přímo úměrný výši odměny. Spousta českých lékařů nemá v podstatě možnost ztratit nic jiného, než své okovy. Pokud se vezmou Slováci, tak to bude velmi zajímavé - minimálně jim budou muset nabídnout plat, který řeší nejen vyšší životní náklady v čehách ale i náklady na home preservation na Slovensku, jinak pochybuji, že by Slováky někdo ve velkém donutil odejít. Slováci již došli, ti kteří chtěli odejít už odešli a tvoří asi 20% nemocničních lékařů - mimochodem se široce zapojili do D-O. Ledaže by brali absolventy ale tam jsou zdroje také velmi omezené. Mohli by vzít jona podkivanok nem tudok Maďary. Ti jsou ekonomicky fřiti. UKáčka přemluví těžko, ti mají z úplatků 7x tolik co z normálního platu, na UA už došlo naprosto oficiálně k rozpadu zdravotnického systému a bez tučného úplatku nedá pacoš ani ránu. Ti sem nepůjdou, navíc kvalita UK vrače je mnohdy taková, že si to naši soudruzi nedokážou ani v nejmenším představit. Pár takových hochů jsem potkal a ze srdce bych jejich péči přál voličům ODS.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné