Češi využili šanci. V létě se znovu proměnili v simulanty

Titulní obrázek

Od července, kdy se opět začaly za první tři dny nemoci vyplácet sociální dávky, se doba, kterou Češi »prostonali«, zvedla o desítky procent. „Když se dávky na začátku roku snížily, klesla nám nemocnost o pětinu. Teď v létě se dávky zase zvýšily a naši zaměstnanci je čerpají o dvacet šest procent častěji,“ říká mluvčí strojírenské společnosti ČZ Strakonice Jan Pěnkava…

Oficiální statistiky zatím sice neexistují, ale trend potvrzují i další firmy oslovené HN. „Oproti předchozím měsícům se nám nemocnost zvýšila o 15 procent, v létě si lidé berou nemocenskou častěji,“ říká mluvčí automobilky TPCA Radek Kňava.

Poté, co Ústavní soud zrušil princip „první tři dny nemoci bez dávek“, byla v létě nemocenská nebývale štědrá – během prvních tří dní nemoci stát vyplácel šedesát procent mzdy. A lidé si toho všimli. „Kvůli rozhodnutí Ústavního soudu se nemocenská státu výrazně prodraží. Odhadujeme, že do konce roku vyplatíme o 1,2 miliardy korun víc, než kdyby se dávky nevyplácely,“ říká mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Jiří Sezemský.

Celý článek si můžete přečíst na serveru Hospodářských novin iHNED nebo ZDE.

Ivana Kottasová, Petr Vašek, Hospodářské noviny

Ohodnoťte tento článek!