Přejít na obsah

Česká asociace sester bojuje za snížení administrativní zátěže zdravotníků

zpět
15.3.2017
*sestra, lékařka, administrativa, dokumenty, únava
zvětšit*sestra, lékařka, administrativa, dokumenty, únavaZdroj: Shutterstock

*sestra, lékařka, administrativa, dokumenty, únava | Zdroj: Shutterstock

 

Česká asociace sester (ČAS) ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví začala pracovat na snížení administrativní zátěže zdravotnických pracovníků. ČAS má předložit návrh optimálního obsahu a rozsahu ošetřovatelské dokumentace.

Nadměrná administrativa je jednou z hlavních příčin nespokojenosti zaměstnanců ve zdravotnictví.

Dne 25. ledna 2017 obdržela prezidentka ČAS Martina Šochmanová dopis od náměstka ministra zdravotnictví Toma Phillippa se žádostí o součinnost při řešení tohoto problému. Úkolem prezidentky Šochmanové bude předložit návrh na zjednodušení ošetřovatelské dokumentace, včetně přípravy metodického doporučení, které by poskytovatelům zdravotních služeb vymezilo obsah a rozsah ošetřovatelské dokumentace.

Prezidentka ČAS založila pracovní skupinu složenou ze zástupců prezidia ČAS a pracovní skupiny pro kvalitu a legislativu ČAS, která bude na řešení problému intenzivně pracovat. ČAS přitom na problém nadměrné administrativy upozorňuje delší dobu. Již v roce 2013 proběhl průzkum ČAS mezi 5 935 zdravotníky převážně z řad všeobecných sester. Průzkum ukázal, že naprostá většina sester tráví stále více času „papírováním“ a nadměrná administrativa vede k jejich nespokojenosti. Činnost pracovní skupiny ČAS by proto měla vést ke stabilizaci zdravotnického personálu.

Na druhé straně je však podle ČAS nutno vzít v potaz, že běžné dokumentování poskytované ošetřovatelské péče nelze považovat za administrativní zátěž, a to především s ohledem na možné soudní spory a řešení závažných nežádoucích událostí. Velké množství administrativních požadavků, které jsou na sestry kladeny, má technické nebo organizační řešení a je také na managementech poskytovatelů zdravotních služeb, aby se podílely na řešení problému. Úkolem pracovní skupiny proto bude rovněž stanovit hranici, která rozdíl mezi nutnou dokumentací a nadbytečnou administrativou definuje.


Komentovat článek: Česká asociace sester bojuje za snížení…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku Česká asociace sester bojuje za snížení…

Komentáře

1 komentář
Pepe Koc  | 17. 03. 2017 10:23

Nelze při této příležitosi vzpomenout, že to byla a je právě kategorie "nadsester", která se spikla s managementy nemocnic, zneužila svobodu danou jim v 90.letech v dobrém úmyslu, a nadšeně iniciovala zavádění 90 % administrativních nesmyslů, od stupidních ošetřovatelských plánů, květnatých co 12h vypisovaných hlášení, až po přebujelé a nerealistické systémy kontroly kvality (tam je ovšem nesmrtelný i lví podíl MUDr. Marxe, černé ovce lékařské obce - protože většina výše uvedeného směřuje k rozbití svobody lékaře)... Takže dnešní volání organizátorek ošetřovatelství po redukci administrativy je směšné a licoměrné....

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné