Česká asociace sester se k protestům za zvýšení platů nepřipojí

Nejednota

Česká asociace sester (ČAS) se k happeningovým akcím na podporu zvýšení platů v nemocnicích nepřipojí. Ty pořádá takzvaná zdravotnická trojka, která slučuje lékařské a zdravotnické odbory a profesní unie zdravotnických pracovníků a které se nelíbí, že ministr zdravotnictví Leoš Heger chce zdravotníkům navýšit od ledna jejich platy o 6,25 procenta. Chtějí deset procent

Sestrám nejde primárně o deset procent, chtějí rovný přístup k navyšování platů všech zdravotnických pracovníků, uvedla dnes na brífinku v Poděbradech na Nymbursku prezidentka ČAS Dana Jurásková.

Jurásková podepsala v únoru s ministrem Leošem Hegerem (TOP 09) podobné memorandum o růstu platů pro sestry jako šéf lékařských odborů Martin Engel pro lékaře. Sestry chtějí rovný přístup k navyšování platů. „V tomto bodě je memorandum plněno, nadále budeme situaci sledovat,“ řekla Jurásková. Pokud bude dohoda o navyšování platů, ČAS zkontroluje, zda platy vzrostly i nelékařským pracovníkům ve všech zdravotnických zařízeních.

Ministr prozatím slíbil od ledna zvýšení o 6,25 procenta, zbytek do deseti procent dorovná prý až v průběhu roku. Odbory to považují za porušení slibů memoranda. Pokud by se peníze měly rozdělit, chtějí od pololetí 13,75 procenta, aby průměr na 12 měsíců roku byl deset procent.

České asociaci sester ale nejde primárně o zvýšení platů o deset procent, tuto sumu obsahuje právě memorandum uzavřené mezi Lékařským odborovým klubem (LOK) a ministrem zdravotnictví. „My jsme vždy trvali na tom, že chceme, aby se mzdy zvyšovaly všem zdravotnickým pracovníkům, to je náš princip,“ doplnila Jurásková.

Přesně to však podle místopředsedy LOK Miloše Volemana v memorandu stojí. „V memorandu se mluví o tom, že chceme, aby došlo k navýšení platů všech nemocničních zaměstnanců,“ řekl ČTK Voleman. Dodal, že ho stanovisko ČAS nijak nepřekvapuje. „Paní Jurásková už dávno nezastupuje skutečné sestry, které dělají skutečnou práci u pacientů,“ řekl ČTK Voleman. Šéf LOK Engel v České televizi řekl, že na další postup odborů nebude mít stanovisko ČAS vliv. „Asociace dala zelenou přesvědčení, že podepsané dokumenty se nemusejí plnit,“ prohlásil Engel.

Prezidentka ČAS si nedovede představit, že by se na principu nátlaku požadovalo zvýšení mezd zdravotnických pracovníků pravidelně každý rok. „Za Českou asociaci sester bychom to těžko akceptovali,“ doplnila Jurásková.

Na dnešním sněmu odsouhlasili členové České asociace sester také vznik přípravného výboru, který má mandát začít jednat se všemi odbornými nelékařskými společnostmi na vzniku komory nelékařů. „Naše představa je, že by tato komora měla vzniknout ze zákona, je otázkou, zda bude řešena jedním komorovým zákonem, nebo samostatně,“ uvedla Jurásková.

Organizace by měla vzniknout do poloviny roku 2013. Jurásková připustila, že bude záležet na diskusích uvnitř odborných společností. „Bude potřeba dost času na to, abychom se shodli, jak bude komora vypadat,“ doplnila Jurásková. Hlavním posláním komory bude dohlížet nad odborností, nad vzděláním a nad dodržováním etických norem ve zdravotnictví.

Připomínkové happeningy „Zůstáváme, splňte sliby“ pořádá od tohoto týdne po celé republice Zdravotnická trojka Z3. Jsou v ní lékařské a zdravotnické odbory a profesní unie zdravotnických pracovníků.

ČAS se neúčastnila ani jarních lékařských protestů „Děkujeme, odcházíme“. K výpovědím vyzvaly lékaře na konci loňského roku jen lékařské odbory, ostatní odborové organizace vyčkávaly, dávaly přednost vyjednávání. Česká asociace sester má 15.000 členů.

aktualizováno 13.11.

Odpovídat v anketě můžete i na FACEBOOKU

Unknown media type: poll

Ohodnoťte tento článek!