Česká lékárnické komora příští rok zpřísní kontroly lékáren

Titulní obrázek

Česká lékárnická komora příští rok zpřísní kontroly lékáren. V pondělí to řekl její prezident Lubomír Chudoba. Zamezit tím chce některým dlouhodobě se opakujícím prohřeškům. V lékárně má například vždy být přítomen kvalifikovaný lékárník, popisoval jeden z nedostatků prezident komory. Tento předpis podle něj opakovaně porušuje vlastník dvou českých lékárenských řetězců…

Praha –

Chudoba kritizoval zejména řetězce vlastněné investiční skupinou Penta – A-lékárny a lékárny v Kauflandu. Doposud je provozovaly společnosti BRL Center CZ, s.r.o. a Česká lékárna a.s., která se od příštího roku stane jediným provozovatelem této sítě lékáren pod novou obchodní značkou Dr. Max.

Česká lékárnická komora na tyto dva řetězce dostala podle Chudoby mnohonásobně více stížnostní než na ostatní – od nevhodného chování až po nepřítomnost kvalifikovaného personálu. „Doufám, že sloučení a přejmenování firmy je příležitost pro vedení, aby si tuto skutečnost uvědomilo a řešilo ji,“ dodal Chudoba.

Společnost obvinění lékárnické komory odmítá, řekla ČTK mluvčí České lékárny Jana Studničková. Připustila však to, že při počtu 62 provozoven nelze nějaké pochybení vyloučit. „Řetězce nejsou mezi jednotlivými lékárníky populární,“ vysvětlila možný důvod stížností. Chudoba však namítá, že na ostatní řetězce výtky v takové míře nezaznamenal.

Lékárnická komora již před časem zveřejnila „desatero“, kterého by se měl držet každý lékárník. Pacient má právo na přiměřené soukromí, aby jeho rozhovor s lékárníkem neposlouchali další lidé. Lékárník by měl mít jmenovku. Pacient má také právo na slušné, ohleduplné a příjemné chování personálu i na to, aby mu lékárna zajistila individuálně zhotovovaný lék. „Pokud se k vám v lékárně nechovají podle těchto pravidel, vyberte si jinou,“ zní poslední z doporučení.

ČTK

Česká lékárnické komora příští rok zpřísní kontroly lékáren
Ohodnoťte tento článek!