Česká lékařská komora chystá protest, zapojí i pacienty

Milan Kubek, Leoš Heger

Česká lékařská komora (ČLK) připravuje informační kampaň spojenou s jednodenní protestní akcí. Občané mají být informováni o možných negativních dopadech kroků ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) na dostupnost, kvalitu a bezpečnost péče.

Půjde o informační kampaň v médiích i ordinacích. Součástí bude i jednodenní protest, jeho podobu i termín zveřejní komora příští týden. Lidé budou moci podepisovat petici. ČTK to po včerejší mimořádné poradě předsedů oblastních sdružení a představenstva řekl prezident ČLK Milan Kubek.

ČLK chce podporu pacientů

„Budeme pořádat protestní akce, jejich základem bude informace veřejnosti o tom, jak se sníží dostupnost, kvalita a bezpečnost zdravotní péče kvůli úhradové vyhlášce ministra Hegera a novému seznamu zdravotních výkonů, který vydal,“ řekl Kubek.

Cílem akce je podle něj zachránit kvalitní české zdravotnictví. „Může se nám to podařit pouze s podporou pacientů, a proto základem bude vysvětlovací kampaň vůči nim,“ uvedl a dodal, že vysvětlovací akce odstartovala dnešním schválením na poradě, jíž se účastnili zástupci 80 z 85 okresů.

Komora uspořádá také petiční akci, občané mohou podpisem petice dát podle Kubka najevo, že nesouhlasí s tím, aby se zdravotnictví rozpadalo. „Tato země je dostatečně bohatá na to, aby každý její občan mohl dostat kvalitní zdravotní péči a nemusel se bát, že nedostane potřebné léky a operaci, když je bude potřebovat,“ dodal Kubek.

Soukromí lékaři v ohrožení

Komora dlouhodobě kritizuje chystané změny v síti nemocnic. Spojila se s odbory, pacienty, řediteli nemocnic i kraji v boji proti plánovanému zrušení 10.000 akutních nemocničních lůžek. Pojišťovny poté couvly a všem nemocnicím daly nové smlouvy.

Nyní burcuje komora k protestům také soukromé lékaře, prý jim klesnou příjmy až o 20 procent a hrozí jim ztráta smluv s pojišťovnami. Pojišťovny totiž hodlají upravit také ambulantní síť, na vyjednávání o nových smlouvách si daly rok.

Podle Hegerova náměstka a šéfa správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny Petra Noska dobíhá osmileté období platnosti smluv, takže by stejně skončily.

Kubek oponoval, že smlouvy mají automatickou prolongaci, pojišťovny jí ale nechtějí využít. Nařízení ministerstva o dostupnosti péče umožní podle Kubka, aby část lékařů už smlouvu nedostala. Lékaři by podle něj neměli čekat, až jim stát „ukradne“ soukromé praxe, změnu k lepšímu si prý mohou vynutit pouze silou.

Ohodnoťte tento článek!