Přejít na obsah

Česká Lípa by se mohla stát akcionářem nemocnice za půl roku

zpět
3.12.2015
nemocnice Česká Lípa, Českolipská nemocnice,
zvětšitnemocnice Česká Lípa, Českolipská nemocnice, Zdroj: Nemocnice s poliklinikou Česká Lípa

nemocnice Česká Lípa, Českolipská nemocnice, | Zdroj: Nemocnice s poliklinikou Česká Lípa

 

Liberecký kraj a Česká Lípa velmi pravděpodobně podepíšou memorandum, jehož cílem je majetkový vstup města do českolipské nemocnice. Znění dohody musí ještě schválit zastupitelstva kraje i města. K případnému majetkovému vstupu města do akciové společnosti by mohlo dojít od července 2016.

Novinářům to řekl hejtman kraje Martin Půta (STAN).

Českolipská nemocnice s 475 lůžky je jednou ze dvou krajských nemocnic a druhou největší v kraji. Od roku 2006 je akciovou společností se základním kapitálem 333,737 milionu korun. Město o získání podílu usiluje už zhruba rok.

Podle hejtmana bude nutné nejprve vypracovat tržní ocenění nemocnice. Podle loňského znaleckého posudku je její hodnota 297,683 milionu korun. Město za stoprocentní podíl nabídlo 100 milionů korun, což kraj odmítl. „Věřím, že memorandum přispěje k dohodě. Majetkovou účast města v nemocnici považuji za rozumnou. Je to krok, který by významně přispěl ke stabilizaci nemocnice,“ řekl Půta. Kraj si chce ponechat většinový podíl. Podle hejtmana to bude lepší kvůli stále rostoucí spolupráci nemocnic v kraji. Potřebné pravomoci pro město by měla ošetřit akcionářská dohoda. „Minoritní akcionář může mít větší kontrolu nad nemocnicí přes dozorčí radu, než odpovídá jeho akciovému podílu,“ uvedl hejtman. Případný vstup města do nemocnice chce kraj řešit úpisem nových akcií. „Peníze, které město za nové akcie zaplatí, zvýší základní jmění a budou použity na investice,“ dodal.

Nemocnice v České Lípě je jediným zdravotnickým zařízením pro 110.000 obyvatel Českolipska. Vyprojektována byla v 70. letech a pacientům slouží od roku 1981. Ročně je tam hospitalizováno kolem 19.000 pacientů, dalších 277.000 jich projde ambulancemi. Nemocnice byla dlouho zanedbávaná, v posledních letech se do ní ale investovaly desítky milionů korun. Loni si modernizace budov vyžádala 150 milionů, největším projektem bylo zateplení a výměna oken. Letošní investice přesáhnou 70 milionů korun. Klíčovým projektem pro příští rok bude vybudování nového zdroje tepla. Nemocnice připravuje také modernizaci operačních sálů, která si vyžádá 100 až 120 milionů korun, nebo hemodialyzačního střediska.


Komentovat článek: Česká Lípa by se mohla stát akcionářem…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné