Česká Lípa nemá dobrý vztah ke své nemocnici, vytušil šéf zdravotnictví

chodba

Chladný nebo spíše žádný vztah. Tak vidí spojení mezi městem Česká Lípa a zdejší nemocnicí, jež je ve vlastnictví Libereckého kraje, nový krajský radní pro zdravotnictví Petr Tulpa.

Údiv nad tím, že mezi nemocnicí a městem nejsou pevnější vztahy, vyjádřil minulý týden během své poslední návštěvy v České Lípě.

„Divím se, že českolipská nemocnice nemá vztah k městu Česká Lípa, ve kterém se nachází a kde poskytuje svoje služby. Chybí mi tu vztah, jaký je běžný ve všech ostatních nemocnicích,“ řekl Tulpa. „Tam všude město působí, a to i v případech, kdy v těchto nemocnicích nemá majetkový podíl. Takový prázdný vztah není ku prospěchu, protože nemocnice je jednoznačně především pro českolipské občany a obyvatele přilehlého regionu.“

Podíl města je prý jako paní Colombová

Tulpova kritika nebo údiv přichází ve chvíli, kdy město Česká Lípa nemá ani žádného svého zástupce v dozorčí radě nemocnice. Předsedkyní dozorčí rady je sice bývalá starostka Hana Moudrá, ta už ale k městu jako k instituci není v žádném vztahu, respektive v úplně stejném jako kterýkoliv jiný Českolipan, jenž ve městě žije a politicky se neangažuje.

Česká Lípa také do této doby neřešila otázku možného majetkového podílu v nemocnici. Dosavadní vlastník Liberecký kraj sice vícekrát naznačil, že by o vstup města stál, v České Lípě ale toto téma nikdy (ani za předchozího vedení města) neproběhlo jakoukoliv veřejnou diskusí.

Současná radniční koalice v České Lípě, kterou zřejmě v těchto dnech čeká obměna, také k případnému majetkovému vstupu města do nemocnice nezaujala zatím žádné stanovisko. Například v programovém prohlášení, které vydala, se o tomto tématu nezmiňuje.

„Podíl města v nemocnici je jako paní Colombová. Mluví se o něm, ale nikdo ho nikdy neviděl,“ glosovala celou záležitost již na konci letošního ledna starostka České Lípy Romana Žatecká. Vysvětlovala přitom, že právě proto koalice nezařadila téma do programového prohlášení, protože jde jen o spekulaci.

„Kdybychom soudili něco podle toho, že se o tom někde povídá nebo šeptá mezi dveřmi,a jenom to vypadá, že to tak je, ale oficiálně to neexistuje, tak je to v tomto okamžiku ztráta času,“ řekla starostka s tím, že Liberecký kraj by nejprve musel přijít s oficiální nabídkou.

A té by navíc měly předcházet zprávy o kondici nemocnice a koncepce, zabývající se její budoucností.

Ohodnoťte tento článek!