Česká pošta chce doručovat i léky

Titulní obrázek

Léky možná budou lidé dostávat nejen v lékárnách, ale i prostřednictvím České pošty (ČP). Ta by je chtěla adresátům rozesílat v doporučených zásilkách až domů a volně prodejné léky nabízet ve svých vybraných pobočkách. „O takovou službu bychom hodně stáli. Jsme přesvědčeni, že by to pomohlo obyvatelům odlehlých míst, kde nejsou lékárny,“řekl mluvčí ČP Mravinac…

Léky možná budou lidé dostávat nejen v lékárnách, ale i prostřednictvím České pošty (ČP).

Ta by je chtěla adresátům rozesílat v doporučených zásilkách až domů a volně prodejné léky nabízet ve svých vybraných pobočkách. „O takovou službu bychom hodně stáli. Jsme přesvědčeni, že by to pomohlo obyvatelům odlehlých míst, kde nejsou lékárny. Pro nás by to byla i zajímavá obchodní příležitost,“ řekl včera Právu mluvčí ČP Ivo Mravinac. Na dotaz, jak by to mělo v praxi vypadat, mluvčí odpověděl: „Lékař by předepsal pacientovi léky, kopii receptu předal elektronickou cestou poště a centrálnímu skladu. Pošta by pak pacientovi zajistila doručení léků. Mimo jiné by se tak lépe využil náš vozový park.“

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Léky na poště. Převratný nápad?
Pro léky možná na poštu

Julínkovo ministerstvo to zřejmě nepodpoří

Zatím jde ovšem pouze o nápad. Pro jeho realizaci musí ČP získat souhlas příslušných ministerstev, což nebude nijak snadné.

„Už teď se z lékárnických řad ozývají ostré protesty. Přesto věřím, že službu odstartujeme do pěti let v rámci už schválené střednědobé strategie přeměny ČP na podnikatelský subjekt,“ prohlásil Mravinac.

Ministerstvo zdravotnictví o záměru České pošty už ví, ale staví se k němu velmi opatrně.

„Zřejmě to nepodpoříme. Nedovedu si představit, jak by pošta zaručila splnění základních podmínek pro distribuci léků -že nebudou moci být padělány a nedostanou se do nepravých rukou,“ řekl Právu mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt.

Záměr ČP prodávat a distribuovat léky tedy může skončit podobně jako v minulosti prodej cigaret na poštách.

ČP ho v rámci pilotního projektu zahájila v prosinci 2004, avšak už po půl roce musela od prodeje cigaret po protestech ministerstva zdravotnictví upustit. Už léta se ovšem na venkovských poštách prodává drogistické i papírenské zboží. Zubní kartáčky a pasty, toaletní papír, prací prostředky.

Obyvatelé to oceňují, protože ve své obci nemají drogerii. S nadšením by jistě uvítali i prodej a zasílání léků. Jak navíc Cikrt připustil, k liberalizaci trhu s léky se kladně staví část ODS.

„Nový zákon o léčivech s tím ale nepočítá a ani ministr zdravotnictví Tomáš Julínek nechce možnost rozšíření distribučních míst pro léky otevírat,“ informoval Cikrt.

Jiří Novotný, Právo

Ohodnoťte tento článek!