Přejít na obsah

Česká rebelie na export

zpět
4.4.2011
MUDr. Milan Kubek
zvětšitMUDr. Milan Kubek
Autor: Sestra

MUDr. Milan Kubek | Autor: Sestra

 

Protestní akce Děkujeme, odcházíme byla úspěšná. Alespoň se tak zdá evropským lékařům. A zvou si šéfa České lékařské komory Milana Kubka, aby jim poradil. S přednáškami teď objíždí konference v Evropě.

V tom, jak zorganizovat ideální stávku a na jaké komplikace se připravit, už Milan Kubek radil kolegům na Slovensku, v Polsku i v Bruselu. „V uplynulých dvou týdnech byla delegace komory v Bratislavě, byl jsem jako host na jednání polské komory a lékařského odborového svazu ve Varšavě. Mluvili jsme o akci Děkujeme, odcházíme,“ popisuje své aktivity Kubek.

Přednášku uspořádal i v Bruselu. Jako viceprezident stálého výboru evropských lékařů. „Řada mezinárodních lékařských komor nás v protestu podpořila, takže je samozřejmě zajímá, jak to dopadlo,“ vysvětluje Kubek. Lékaři, zvlášť ti ze střední a východní Evropy, prý chtějí vědět, co všechno bylo třeba podniknout a jak akci přijala veřejnost. „Obecně je to vnímáno jako exemplární případ dobré spolupráce odborů s profesní samosprávou,“ chlubí se šéf lékařské komory.

Na řadě je Slovensko

A zdá se, že z českého protestu se skutečně stal recept na doktorské neduhy v celé Evropě. Poláci už začali po podobném protestu pošilhávat, požadují zvýšení platů, jako se to podařilo vyprotestovat jejich českým kolegům.

Na Slovensku je to podobné. Tam se chtějí českou cestou inspirovat soukromí lékaři a ambulantní specialisté. Zdravotní pojišťovny jim totiž chtějí vypovídat smlouvy. Protestem Slováci pohrozili první březnový týden.

„Ve slovenském zdravotnictví se možná schyluje k podobné bouřce, jakou zažilo Česko,“ uvedla televizní stanice STV 1. Podle Andreje Janca ze Slovenské lékařské unie specialistů jsou nespokojeni zdravotníci i pacienti. A poradce slovenské komory Vladimír Balogh přiznává: „Česká iniciativa je poučná a inspirativní pro každého, nejen pro lékaře.“

Kvůli malým platům odcházejí po vzoru českých kolegů lékaři a sestry z Rumunska, Bulharska nebo Estonska. Do bitvy se chystají i mladí maďarští lékaři. Chtějí, aby vláda v dubnu představila konkrétní opatření, která zlepší jejich životní podmínky. Jinak odejdou. „V Maďarsku pro mě není žádná budoucnost, odcházím do Německa,“ řekl agentuře AFP maďarský chirurg Csaba Andók.

Hledají se miliardy

A vlády? Stejně jako ta česká jsou bezradné. Třeba konzervativní maďarská vláda v čele s premiérem Viktorem Orbánem se sice snaží doktory zdržet a slibuje lepší podmínky, tamní média ale tvrdí, že ve skutečnosti na to nemá peníze. Orbánův kabinet zatím alespoň vyzval lékaře na penzi, aby se vrátili do práce.

Přitom: pokud jde o plody českého protestu, nejsou zcela jasné. Ministerstvo zdravotnictví se sice s odbory domluvilo, že už v březnu jim pojišťovny pošlou pár tisíc navíc. Jestli si ale čeští doktoři zvýšené platy udrží, není jisté.

Chystané zvýšení DPH totiž zvýší náklady na zdravotní péči - podraží energie, léky, zdravotnické pomůcky, přístroje. V balíku peněz na zdravotnictví proto ubude nejméně deset miliard korun.

„Tento skokový nárůst DPH pro nás bude zásah, se kterým jsme nepočítali,“ přiznal šéf resortu Leoš Heger. Nemocnice začínají uvažovat o půjčkách, čerpání z vlastních zdrojů či vyplácení části mezd zpětně.


Autoři

Veronika Rodriguez, Týden

Související články

25.2. Odpověď prezidenta ČLK doc. Šmuclerovi Odpověď prezidenta ČLK doc. Šmuclerovi
45 příspěvků
16.2. Chápu radikály. Ale jsem pro kompromis Chápu radikály. Ale jsem pro kompromis
21 příspěvků
11.2. Lékařské odbory jako Charta 77 Lékařské odbory jako Charta 77
11 příspěvků
20.1. Neodchází Cvachové, ti tu zůstanou Neodchází Cvachové, ti tu zůstanou
4 příspěvků
6.1. Kubek: Vyhrožování nikomu nepomůže Kubek: Vyhrožování nikomu nepomůže
9 příspěvků

Komentovat článek: Česká rebelie na export

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku Česká rebelie na export

Komentáře

další 2 komentáře
Mamlas Kubek  | 5. 04. 2011 11:09

...komora organizovala akci" Děkujeme - (nakonec stejně Ne-) Odcházíme"? Hlavně, že je z prezidenta teďka velkej odborovej přednášející :-) konečně našel svoji parketu...

montenegro ...zvou si šéfa České lékařské komory Milana Kubka, aby jim poradil...  | 4. 04. 2011 10:11

No,to si zvou toho pravýho...ten jim může poradit akorát ,jak to ve finále podělat..

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné