Česká televize se nemusí omlouvat lékaři za reportáž

Lékař Jiří Štětina, který v minulosti čelil podezření v souvislosti se smrtí pacienta, včera u Městského soudu v Praze prohrál spor s Českou televizí (ČT). Nelíbila se mu loni odvysílaná reportáž, která se mu zdála zkreslená a neúplná. Požadoval proto omluvu a finanční náhradu za nemajetkovou újmu…

Soud mu ale nevyhověl, podle něj zveřejněná fakta tehdejšímu stavu odpovídala a záznam o události informoval pravdivě.

„Co bylo odvysíláno, není zpochybňováno. Reportáž obsahovala vše, co bylo v dané době známo,“ vysvětlil soudce Martin Valehrach. „Televize poskytla informace ze všech stran, informace odpovídaly tehdejšímu stavu věci. V reportáži nebylo uvedeno, že Štětina byl smrtí pacienta vinen,“ doplnil.

Lékař se ale bude zřejmě bránit dál. „Po dohodě zvážíme případné odvolání,“ sdělil Právu lékařův obhájce Jiří Slavík.

ČT případu věnovala pozornost v roce 2003, kdy ji sám Štětina, bývalý ředitel Územního střediska záchranné služby v Hradci Králové, upozornil na problémy se záchrankou v tomto kraji.

Fungování pohotovostní péče procházelo změnou, kterou Štětina podroboval kritice. Podle něj nový systém znemožňoval vzájemnou zastupitelnost lékařů, na což prý mohou pacienti doplácet.

Pro dokreslení situace vylíčil případ pacienta z Nového Bydžova, kam se Štětina vydal až po dokončení zásahu u ženy se zánětem žaludku. K muži, který podle dispečinku trpěl dušností, dorazil až po 21 minutách od nahlášení. U pacienta se ukázal infarkt, po třech týdnech zemřel.

Kraj tehdy spatřoval vinu na straně lékaře, nechal proto ustavit znaleckou komisi, která názor potvrdila. Podle jejích závěrů měl lékař pacientku opustit a vyjet ihned k závažnějšímu případu. „Dechová tíseň znamená ohrožení jedné ze základních životních funkcí,“ vysvětlil soudu předseda komise Zdeněk Hajžman.

Stopy viny mohly ulpět

„Štětina si měl vyžádat podrobnější informace o stavu druhého pacienta, a ne tak příkře výzvu dispečinku odmítnout,“ nastínil správný postup.

Kraj kvůli pochybnému jednání podal na Štětinu trestní oznámení. O tomto stavu podruhé ČT informovala loni. Štětinovi na reportáži vadily výpovědi některých členů komise, které byly sestříhané z původního záznamu a situaci údajně zkreslily.

Štětina současně namítal, že v reportáži dostali prostor k vyjádření i účastníci komise, kteří proti němu prý mohli být zaujatí. „Byli se Štětinou v určitém poměru a vůbec neměli v komisi zasednout,“ uvedl Slavík.

Lékař televizi také vytýkal, že se o vývoj případu dále nezajímala a nechala tím na jeho osobě ulpět stín viny. Stíhání proti němu totiž bylo později na základně posudku brněnské nemocnice, který neprokázal příčinnou souvislost mužovy smrti s prodlením, zastaveno.

Štětina zároveň upozornil, že záznam jeho hovoru s dispečinkem neměl být v televizi zveřejněn. Kromě omluvy původně požadoval odškodné ve výši 100 tisíc, částku poté snížil na 50 tisíc korun. U soudu ale neuspěl ani s jedním ze svých návrhů.

Právo

Česká televize se nemusí omlouvat lékaři za reportáž
Ohodnoťte tento článek!