České Budějovice: Zamestnanci nemocnic se bojí o platy

stávka, demonstrace

Se zvonícími budíky a transparenty v rukou se sešly včera symbolicky pět minut po dvanácté asi dvě desítky zaměstnanců jihočeských nemocnic u Krajského úřadu v Českých Budějovicích. K účasti na happeningu s názvem „Zůstáváme, splňte sliby!“, je přiměly obavy, že ministr zdravotnictví nesplní sliby ohledně zvyšování platů.

Jak za své kolegy uvedl Lubomír Francl, předseda základní organizace odborového svazu zdravotnictví v budějovické nemocnici a vedoucí radiologický asistent na zdejším onkologickém oddělení, všichni zaměstnanci ve zdravotnictví ocekávají zvýšení platu a mezd od ledna 2012 o 10%.

„Obracíme se na ministra zdravotnictví Leoše Hegera a na vládu s požadavkem, aby se k nám chovali stejne zodpovědně, jako se my chováme k pacientum, a aby se postarali o splnění platových slibů,“ prohlásil Francl. Podle něj není problém v komunikaci mezi odborári, zaměstnanci a vedením nemocnic.

„Na čem se domluvíme, to platí. Ale príští rok stoupne DPH, tedy i náklady nemocnic například na potraviny a energie, a pokud zůstane úhradová vyhláška stejná jako v letošním roce, bude problém, kde vzít peníze na navyšování mezd,“ upozorňuje.

Přidáno by podle příslibu vlády měli dostat nejen lékaři a sestry, ale i ostatní zaměstnanci nemocnic. Že si zvýšení platu zaslouží i nezdravotnický personál, je přesvedčen i Roman Carda, vedoucí obchodního úseku písecké nemocnice a předseda základní organizace svazu zdravotnické a sociální péče. „Práce personálu nemocnic je týmová a bez podpory například řidičů, pracovníku prádelny, kuchyne a celé administrativy, bez tepla, zásobování či léku, by fungovat nemohly,“ zdůrazňuje Carda.

Ohodnoťte tento článek!