České nemocnice se mění v tvrze

S chamtivostí a čím dál větší „odvahou“ zlodějů se například v teplické nemocnici setkávají prakticky všude od porodnice, kde člověk přichází na svět, až po místa posledního odpočinku. Chránit se před nimi stojí spoustu peněz a účinek bývá mizivý. „Největším problémem jsou drobné krádeže, které nemá ani smysl hlásit na policii, protože přesně nevíme, kdy a jak k nim došlo…

Severní Čechy – To jsou případy neustále mizejících vypínačů, zásuvek, žárovek, krytů ze světel i celých světel. Jen na komplexu budov teplické polikliniky to dělá asi 30 tisíc korun ročně,“ konstatoval správce teplické nemocnice Petr Žejdlík s tím, že u tohoto typu krádeží hrozí ještě další nebezpečí.

„Zloděj ukradne vypínač a nechá dráty trčet z krabice. Když pak někdo jde a po paměti rozsvítí, sáhne si na dráty pod proudem.“

Oblíbeným místem návštěv zlodějů jsou volně přistupná sociální zařízení. Odnášejí si prakticky vše – prkénka z toalet, splachovací nádrže, vodovodní kohoutky.

„Nedávno nám dokonce ukradli pisoár,“ konstatoval v této souvislosti ředitel lounské nemocnice Zdeněk Stružka. Také v Městské nemocnici v Litoměřicích páchají zloději škody za desítky tisíc korun.

„Uhlídat vše při rozsahu teplické polikliniky, kde je několik desítek veřejně přístupných sociálních zařízení, to prostě nejde. A tak s předpokladem ztrát nakupujem to nejlevnější příslušenství,“ řekl nám správce Žejdlík.

„Měli jsme i případ, že někdo na poliklinice ukradl baterii pod tlakem. Ten člověk suchý neodešel, nejde baterii povolit tak, aby vás to nezmáčelo. Voda pak bohužel tekla až do rána a vyplavovala okolí, než si toho všiml někdo z personálu.“

Pokračování na straně 5

Pokračování ze strany 1

Kuriózním případem byla v teplické NsP i krádež dvou dveří od sociálního zařízení. Přišlo se na to až v okamžiku, kdy si pacienti stěžovali, že musejí chodit na záchody, které nemají dveře.

Statistiky krádeží, které si nemocnice vedou, jsou neveselé čtení. Pro příklad uvádíme vloupání a krádeže do Nemocnice s poliklinikou v Teplicích za poslední tři roky. Podle zprávy JUDr. Radoslava Nitky bylo v roce 1998 nahlášeno 19 vloupání a krádeží do objektů a ordinací NsP Teplice a způsobená škoda byla vyčíslena na 81 450 korun. V roce 1999 došlo k 17 vloupáním a krádežím a způsobená škoda byla 83 902 korun.

„Všechny případy byly oznámeny Policii ČR, objasněnost byla nulová,“ konstatoval JUDr. Nitka. Na odškodnění za krádeže věcí zaměstnanců a pacientů na místech k tomu určených bylo vyplaceno 59 341 korun. V loňském roce bylo nahlášeno 12 vloupání a krádeží s celkovou škodou 61 661 korun.

Zloději chodí krást v celých partách

Některé party zlodějů už personál nemocnice zná.

„Několikrát jsme objevili partu tří čtyř lidí, kteří stojí venku, další dva jsou uvnitř budovy. Jakmile tam někdo z nás vejde, prostě budovu opustí, jakoby nic. Jsou vybaveni mobilními telefony a není pro ně žádný problém se mezi sebou domlouvat. Chodí sem také party výrostků, kteří se specializují na kanceláře. Dva vejdou do kanceláře a na něco se ptají, zatímco ostatní kradou,“ uvedl správce teplické nemocnice Petr Žejdlík. Složitost objasnit krádeže v nemocničních zařízeních nám potvrdil i mjr. ing. Petr Sytař, ředitel okresního ředitelství Policie ČR v Teplicích. Podle jeho slov se objasněnost v těchto případech pohybuje kolem 35 %. Někdy k objasnění krádeže přispěje i náhoda, jako v nedávném případu krádeže pojízdného WC, s kterým z teplické nemocnice odjel zloděj až na druhý konec Teplic. Tam ho zadrželi strážníci a WC vrátili do nemocnice, kde ještě ani nestačili zaznamenat jeho ztrátu.

Hasicí přístroje a vozíky stále „letí“

„Nejoblíbenějším“ zbožím zlodějů jsou v lounské nemocnici invalidní vozíky. Také v teplické nemocnici mají s těmito krádežemi své zkušenosti.

„Pro veřejné užití dávají na interně preventivně to nejhorší, co na oddělení mají. I tak ale tři, čtyři vozíky do roka zmizí a musí se odepsat,“ potvrdil nám správce Žejdlík.

Hasicí přístroje se ztrácejí na chodbách českolipské nemocnice a podle slov vedoucího zdejšího právního oddělení JUDr. Václava Pokuty je musejí kvůli bezpečnosti neustále doplňovat. V Městské nemocnici v Litoměřicích kvůli zlodějům hasicí přístroje opatřili popiskami nemocnice, takže jsou neprodejné. Způsob, jak těmto krádežím zcela zabránit, ale podle ekonomického náměstka Městské nemocnice Litoměřice ing. Vladimíra Kestřánka, neexistuje. V Nemocnici s poliklinikou Teplice byly za poslední tři roky ukradeny hasicí přístroje, proudnice a hadice za 110 900 korun. Proto byly letos na jaře na chodbách instalovány prosklené ochranné skříňky, v nichž jsou všechny hasicí přístroje zavřené. Skříňky stály nemocnici 70 tisíc korun. Před časem tu někdo ukradl i požární hlásič ze stropu.

Oblíbené jsou i stavby a rekonstrukce v areálech nemocnic. V Teplicích tak z rozestavěné stavby v nemocnici zmizel autogen a věci asi za 15 tisíc korun, v zámečnické a topenářské dílně na poliklinice se zloději vybavili nářadím za 45 tisíc korun. V lounské nemocnici mizely z nádrží strojů, které tu zůstávaly přes noc, pohonné hmoty. Nemocnice navštěvují i sběrači kovů, především hliníku.

„Ukradne nám hliníkovou lištu, u které policii vykážeme škodu 12 Kč za metr, což je původní cena. Originální lištu už ale neseženeme a když to necháme opravit, bude nás to i s prací stát tisícovku. Za provozu teplické polikliniky nám už ukradli všechny větrací mřížky, které mají hliníkové lamelky. Zloděj má z té mřížky 5 dkg hliníku, nás ale nová mřížka přijde na tři stovky,“ stěžuje si Petr Žejdlík.

Bezpečnostní opatření stojí statisíce korun

Dá se krádežím v nemocnicích zabránit, nebo je alespoň minimalizovat? V žatecké nemocnici se snaží zabránit krádežím na sociálních zařízeních tím, že na poliklinice má klíč od zamčených toalet sloužící sestra, v porodnici zase dostávají maminky plenky pro děti jen na příděl. V českolipské nemocnici působí od roku 1998 bezpečnostní agentura. Na otázku, zda investice do služeb bezpečnostní agentury nejsou příliš vysoké, odpověděl vedoucí právního oddělení českolipské nemocnice JUDr. Václav Pokuta, že investice, vydané na zajištění ostrahy se vracejí, škody, způsobené krádežemi, byly několikanásobně vyšší.

V teplické nemocnici jsme zaznamenali dva rozdílné názory. Její správce Petr Žejdlík se domnívá, že vyjde levněji ukradené věci dokupovat, než platit bezpečnostní firmu. Podle něho by muselo každou z budov hlídat několik lidí. Jako příklad uvedl automobil, vykradený v pravé poledne před internou, kde je neustálý provoz, nebo krádež z minulého týdne, kdy zloděj vlezl po hromosvodu do prvního patra do kanceláře primářky očního oddělení. Ředitel teplické nemocnice ing. Robert Pelíšek naopak o zřízení vlastní bezpečnostní firmy uvažuje. Zatím zde udělali opatření, chránící především nejdražší přístroje jako je magnetická rezonance a computer tomograf.

„Jsou tam přes dveře nainstalované ocelové rolety, které stály sto tisíc korun. Stejným způsobem máme zabezpečenou pokladnu, kde je navíc neprůstřelné sklo. Postupně také instalujeme mříže na okna, i když jedno zamřížované okno nás včetně nátěru stojí 4 tisíce korun. Vůbec mě netěší, že už to tu vypadá pomalu jako ve vězení, ale nedá se nic dělat,“ konstatoval ředitel Pelíšek. Z drahých přístrojů tu zmizel „jen“ elektrokardiograf na měření frekvence srdce.

„Policie hned věděla, o koho jde a jen čekala, až se vynoří u privátního lékaře.“

Pelíšek chce také instalovat kamerový systém na střed areálu nemocnice, který bude připojený na dispečink záchranky. Zatím ale musí spoléhat na noční ochranku se psem, která ročně stojí 450 tisíc korun.

OLGA TUŠICOVÁ, Severočeské noviny, 24.8.2001

Ohodnoťte tento článek!