Přejít na obsah

České Velenice by mohly mít nemocnici

zpět
25.3.2010
lékař, pacient, praktik, ordinace
zvětšitlékař, pacient, praktik, ordinaceZdroj: www.apotheken-umschau.de

lékař, pacient, praktik, ordinace | Zdroj: www.apotheken-umschau.de

 

V Českých Velenicích by mohlo vzniknout zcela nové unikátní zařízení nemocničního či poliklinikového typu, kde by společně pracovali čeští a rakouští lékaři a ošetřovali české i rakouské pacienty.

To je jedna ze dvou možností, která vyplývá z jihočeského a dolnorakouského projektu nazvaného Healthcross. Ten se snaží sblížit akutní zdravotnickou péči na obou stranách hranice.

Druhou variantou je využívat síť nemocnic v Jihočeském kraji i v Dolních Rakousích, a to včetně zdravotnického zařízení v Gmündu, který odděluje od Českých Velenic jenom státní hranice a řeka Lužnice. Čeští pacienti však sem kvůli bariérám nemohou. Novinářům to ve středu řekli zástupci jihočeských a dolnorakouských nemocnic.

„Připadá mi nelogické, aby lidé ve Velenicích, kteří to mají dva kilometry do nemocnice za hranicemi, jezdili 50 kilometrů do Jindřichova Hradce nebo ještě dále do Českých Budějovic. Ukázalo se, že i rakouská strana má v tomto smyslu zájem spolupracovat,“ řekla Právu náměstkyně jihočeského hejtmana pro zdravotnictví Ivana Stráská (ČSSD).

Zdůraznila ale, že plány na společné poskytování zdravotnické péče jsou teprve na začátku. Dokud nebudou mít politici na stole studii proveditelnosti, která ukáže, zda je vůbec v silách takové nemocniční zařízení provozovat, nemůže padnout ani definitivní rozhodnutí. Tento klíčový dokument by měl být hotov do podzimu letošního roku.

„Je tu spousta nezodpovězených otázek a spousta problémů, jako například zajištění rentability provozu. Velmi podstatné jsou rozdíly v systému úhrad od zdravotních pojišťoven a jedna ze složitějších věcí je také například informační systém, které nemocnice na obou stranách používají,“ uvedl k nové nemocnici na české straně manažer mezinárodního projektu Jaroslav Šíma.

Zdůraznil ale, že pokud by došlo k stavbě zdravotnického zařízení, jednalo by se pravděpodobně o menší nemocnici okresního typu se základní péči a také lůžky. To ovšem splňuje už nyní i gmündská nemocnice. Rakušané by naopak měli zájem o službu hemodialýzy v jindřichohradecké nemocnici. Ta nejbližší na rakouské straně je až v Hornu, což je z Gmündu při běžném provozu asi 50 minut jízdy autem.

Mnohem dále než nemocnice jsou ve společném projektu zdravotničtí záchranáři. Už na podzim dojde na obou stranách hranice k výměnným stážím. Vznikl také česko-německý slovníček pojmů a otázek, který mohou lékaři využívat, pokud budou ošetřovat cizince.


Klíčová slova

Autoři

Jiří Falout, Právo

Související články

21.12. V Rakousku je od nynějška možné "pilulku po" pořídit bez receptu V Rakousku je od nynějška možné "pilulku po" pořídit bez receptu
0 příspěvků

Komentovat článek: České Velenice by mohly mít nemocnici

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku České Velenice by mohly mít nemocnici

Komentáře

další 3 komentáře
Libor z Hradce spravna volba  | 25. 03. 2010 21:02

tak to je mazec... pry do JH 50km a jeste dale do CB...(ja si myslim, ze je to spis naopak...-autem i vlakem) do Hornu 50minut autem....(do JH to trva spis hodinu! a vyzaduje to hodne klickovat mezi dirama) kolik maji CV a Gmuend obyvatel? a kdyz v Gmuendu nemocnice je, proc budovat dalsi? kolik zije v regionu lidi obyv/km2? (hodne malo!) a nikdo tam ani moc nechce...(ale vlak. nadrazi ted v CV maji pekne, to zase jo!) v Dacicich ji zavreme a v CV otevreme... a co lekari, budou? vsichn ted po tom pohranici tak touzi.... co? vic nez za komancu... prijde mi to, ze nekdo spis touzi po volicich z tohoto regionu! (ze by KSCSSD) takze ...good luck!

BLB Český Kocourkov perlí!  | 25. 03. 2010 12:38

Rušíme nemocnice, ale proč si jednu nepostavit navíc,že?

ola opakovaně  | 25. 03. 2010 09:01

se zde píše o této možnosti, ale jak víme z praxe, rakouské sanitky v minulosti odmítly jezdit do ČR, protože odmítky směšně nízké platby od českých zdravotních přerozděloven. Jak je vyřešena finanční stránka, to v článku napsáno není- jestli rakouští lékaři budou ochotni za cílené vyšetření inkasovat 320 Kč hrubého.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné