Přejít na obsah

České zákony poprvé dají pojistku proti eutanazii

zpět
14.7.2011
infuze, kapačka
zvětšitinfuze, kapačkaZdroj: typepad.com

infuze, kapačka | Zdroj: typepad.com

 

České zákony poprvé dají pojistku proti provádění eutanazie. Zakazuje ji sice mezinárodní Úmluva o lidských právech a biomedicíně, která platí i pro Česko, přímo v národním zákonodárství ale dosud nebyla eutanazie zmíněna, řekl ČTK legislativní náměstek ministerstva zdravotnictví Martin Plíšek.

Úpravou se zabývá reformní zákon o zdravotních službách, který prošel v prvním čtení sněmovnou a čeká ho projednání ve zdravotním výboru.

Norma upravuje práva pacienta, včetně dříve vyslovených přání. Může dopředu stanovit, jak mají lékaři postupovat při léčbě, když nebude schopen o sobě rozhodovat, například bude v bezvědomí. Přání platí pět let, pak se musí obnovit.

„Nová je pojistka proti eutanazii, protože je tam jasně uvedeno, že dříve vyslovenému přání nelze vyhovět, pokud by směřovalo k aktivnímu ukončení života,“ upřesnil náměstek.

Přání pacienta musí být podle připraveného zákona buď na notářsky ověřené listině, kterou by měl mít pacient u sebe, nebo se zapíše do jeho zdravotní dokumentace. Zápis v dokumentaci podepíše ošetřující lékař, pacient a svědek. Přání se použije při přijetí do péče nebo kdykoli v průběhu hospitalizace.

Norma potvrzuje například i utajené porody. Ty už na rozdíl od eutanazie v dosud platném zákoně o zdraví lidu jsou, nic se na dosavadní úpravě nemění. Utajený porod mohou zdravotnická zařízení poskytnout jen ženám s trvalým pobytem v Česku. Zdravotnické zařízení sice zjistí totožnost ženy, aby mohlo péči vykázat zdravotní pojišťovně, data ženy ale musí ochránit tak, aby se nedostala k nikomu nepovolanému.

Cizinky na utajený porod placený pojišťovnou podle připravené normy nárok nemají. Podle názoru legislativní rady vlády se tím cizinky nediskriminují. Podle Plíška utajený porod nepatří do harmonizační sféry s EU, je možná národní úprava. „Mluví se o obdobném zacházení, ne že by podmínky měly být stejné ve všech státech,“ shrnul Plíšek.


Klíčová slova

Autoři

ČTK

Komentovat článek: České zákony poprvé dají pojistku proti…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku České zákony poprvé dají pojistku proti…

Komentáře

další 4 komentáře
Jiřina Hašková vážený pane Votýpko  | 15. 03. 2012 23:22

Vážený pane Votýpko,pokuste se midefinovat Boha a proázat jeho existenci. PDokažte,že mému narození nějak asistoval.Neměla jsem nejmenší možnost o narození rozhodovat,kdy,jak , komu a za jakých okolností se narodím. Dopřejte mi tedy Vy a ostatní,kteří neustále proti eutanasii brojí,abych rozhodla o SVÉM VLASTNÍM ODCHODU z tohoto světa.Ten odchod totiž ani zdaleka není tak pokojný, jak si myslíte, je to mnohdy velké a dlouhotrvající utrpení.Je to ztráta naděje, bezmocnost,nulová perspektiva.Lidé o eutanasii žádají sami a dobře vědí proč. Řekněte, s kolika takto trpícími jste mluvil, kolika jste se zeptal, proč žádají o eutanasii,kolik jste jich ošetřoval. Nechte nám, prosím, naše právo a náše svobodné rozhodnutí. Jestli si myslíte, že to, co není uzákoněno, se neděje tak Vás lituji.Mějte si své právo trpět, ale neberte ho ostatním.

Jiří Antonín Votýpka Nepleťte se Bohu do řemesla!  | 14. 07. 2011 17:59

Je příliš trapné z lidského hlediska a jistě arogantní z hlediska Všemohoucího aby človíček byť s titulem který umožní měnit záměry vývoje,i Boží vůle určoval podmínky existence člověka na tomto světě.To se opravdu nebojíte hněvu člověka a ani Boha. Pak není pro Vás k dispozici žádná pomoc. Nechte lidi, aby se narodili, žili, byly nemocní, a i sešlí stářím a spokojeně odešli z tohoto světa.

dotaz DNR  | 14. 07. 2011 11:41

No když tam bude ,že přání se nemůže vyhovět aktivním ukončením života,tak je to dost jednoznačné a dobré???

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné