Přejít na obsah

České zdravotnictví patří v Evropě k průměru

zpět
14.11.2008

Zdravotní systém v Česku patří ve vstřícnosti či přátelskosti k lidem k evropskému průměru. Podle žebříčku Euro Health Consumer Index (EHCI) zveřejněného ve čtvrtek patří České republice mezi jednatřiceti zkoumanými státy šestnácté místo...

Nejlépe jsou na tom v tomto směru Nizozemsko, nejhůře Lotyšsko. Analýzy posledních trendů v Česku prý nicméně ukazují, že český zdravotní systém se vyvíjí o poznání rychleji než evropský průměr.

„Těšíme se na den, kdy aktuální reformy umožní velkorysejší využívání léků,“ řekl při hodnocení výsledků České republiky ředitel organizace Health Consumer Powerhouse (HCP) Johan Hjertqvist. Podle Arne Björnbergové, která se na vzniku žebříčku podílela, by se pak Češi měli více spolupodílet na své léčbě.

Index, který pravidelně od roku 2005 zveřejňuje organizace Health Consumer Powerhouse (HCP), porovnává národní systémy v šesti různých oblastech.

Zaměřuje se třeba na to, jaký mají lidé přístup k informacím, zda a nakolik je ve vztahu s pacienty využíván internet, jaký je rozsah služeb či jak dlouho musí pacienti na některé úkony čekat. Jednotlivé země mohou získat maximálně 1000 bodů. Vítězní Nizozemci dosáhli na metu 839 bodů, Češi mají stejně jako Italové 640 bodů, Slováci 556 bodů.

Právo


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Právo

Komentovat článek: České zdravotnictví patří v Evropě k průměru

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku České zdravotnictví patří v Evropě k průměru

Komentáře

dalších 72 komentářů
Roman Flašar Re:Odověď challangerovi III  | 20. 11. 2008 20:42

Díky za odpověď. Problém (ne)hrazení na klinikách, který popisujete je jistě řešitelný finančním zainteresování odměn na vykázené uhrazené péči. Prostě 10% odvádím managementu, zbytek je na rozvoj kliniky a záleží jen na přednostovi, jak je použije. Osobně (mám cca 30 zaměstnanců) se snažím přejít na výkonnový systém - cca 30% platu. Je mi jasné, že v medicíně to není vůbec snadné, ale jde to - jen je třeba být citlivý k odvedená práci. Na prvním místě vždy musí být spokojený pacient.

challenger Re:Odpověď challangerovi II  | 18. 11. 2008 22:52

moje zkušenost s poskytováním jinak placené péče je zcela konkrétní: 1. pokud přijde známý nebo kolega na prohlídku, neplatí 30/90 kč poplatek ale neplatí nic a vykazuje se 09511 + Q kódy. Počet vykázaného kódu 09511 se v meziročním srovnání mezi srovnatelnými obdobími let 2007 a 2008 se zvýšil asi o 600%, částečně toto jde samozřejmě na vrub toho, že se vykazují tyto kódy skutečně tam, kde se neprovedlo klinické kontrolní vyšetření (např. při pravidelné nebo dodatečné preskripci léků) 2. o některé poplatky se klinika okrádá sama. Existuje ústní nařízení přednosty kliniky, že lidé zvaní na kontrolní vyšetření o víkendech, kdy se provádí klinické vyšetření, neplatí 90 korunový poplatek, protože je to dle názoru starších lékařů "neetické a moc by platili" a "přece si je zveme sami", přestože je tento poplatek plně nárokovatelný dle zákona. KDyž jsem se ptal, zda tedy nemáme provádět kontrolní vyšetření, bylo mi striktně řečeno, že samozřejmě ano. Místo kontrolního vyšetření a 09545 se účtuje 09511, což mnohdy nepokrývá ani materiálové náklady, které s péčí o některé pacienty máme, částečně to kompenzují Q kódy. Nastává dále komická situace, že někteří lékaři účtují 90 Kč a jiní ne, což vede ke konfliktům, které negativně nesou sestry (jaktože nyní platím, když jsem včera nemusel?) 3. některé placené výkony - typicky laserová uvulopalatoplastika pro rhonchopatii nebo některé typy rhinoplastik dělají pro určité lidi zdarma. Dokumentace se vždy nějak zapytlíkuje, protože výše uvedené výkony jsou za určitých kautel hrazeny, tak se to udělá tak, aby u každé LAUP byl OSAS, ačkoli minimálně polovina pacientů OSAS netrpí. S rhinoplatikami se zase "nahraje" velká deformita a stav po úraze. Podle mě je cena za zkorumpování doktora ve státním zdravotnictví velmi nízká. Proč tomu tak je by bylo na delší debatu.

lze legálně sponzors dolévání peněz do zdravotnictví  | 18. 11. 2008 06:17

Jaktože se ti bohatí nepřetrhnou,jak chtějí dolévat, a ještě by za to získali vděk... Ale spíš se hrnout,jak ty malé veřejné peníze zprivatizovat do své kapsy a získat z nich zisk?M

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné