Česko chce zavést aukce na léky, Nizozemsko je ruší

léky

Česko chce zavést od ledna 2012 elektronické aukce na léky, zatímco Nizozemsko, kterým se inspiruje, je ke stejnému datu ruší, uvádí server Týden.cz. Elektronické aukce prý nefungují.

Vyhlašovat je má lékový ústav, zvítězí firma, která nabídne nejvýhodnější cenu. Zdravotní pojišťovny uhradí vítězný lék v plné výši, na ostatní si budou pacienti čtvrtinu ceny doplácet.

„Elektronickými aukcemi ušetříme zhruba miliardu,“ slibuje si od nového způsobu ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). Model podle něj funguje v Nizozemsku bez problémů pět let, náklady na léky se tam jen za první rok snížily o 300 milionů eur, tedy o více než sedm miliard korun. Do té doby byly nizozemské ceny léků třetí nejvyšší v Evropě.

Aukce prý přinesly Nizozemsku také problém. Léky nejsou a pacienti jezdí s recepty do ciziny, řekl ředitel nizozemského nezávislého institutu pro zpracování statistik z oblasti farmacie Ronald van der Vaart. Vítěz sice doveze svůj lék levněji, ale jen dohodnuté množství. Pokud to nestačí, náhrada není. Ostatní výrobci prý trh opouštějí. „Nizozemci od ledna 2012 opět přecházejí na systém volného trhu,“ uvedl van der Vaart.

Tamní ministerstvo zvažuje, že zavede podobný systém, jako má nyní Česko – ceny se mají řídit referenčním košem: pojišťovny nezaplatí víc, než za kolik se prodává lék ve srovnatelných zemích.
Česká lékárnická komora upozorňuje na to, že vítězná firma má pokrýt jen polovinu trhu. „V praxi to může znamenat, že na mnoho pacientů lék s plnou úhradou nezbude,“ řekl viceprezident komory Michal Hojný.

Podle právníka Platformy zdravotních pojištěnců Ondřeje Dostála hrozí, že část levných léků skončí v cizině. Někteří distributoři totiž vlastní i lékárny a prodávají léky dál do zemí, kde jsou ceny vyšší.

Zdravotní pojišťovny mohou podle experta na lékovou politiku Martina Mátla na změně prodělat. „Může pro ně být paradoxně levnější platit pacientům lék, který v soutěži nevyhrál. A to za předpokladu, že budou ceny různých výrobců podobné. Lék od vítěze bude pojišťovna proplácet celý, zatímco jiný jen z pětasedmdesáti procent,“ vysvětlil.

Česko chce zavést aukce na léky, Nizozemsko je ruší
Ohodnoťte tento článek!