Přejít na obsah

Česko chce zavést aukce na léky, Nizozemsko je ruší

zpět
23.8.2011
léky
zvětšitlékyZdroj: www.aok-bv.de

léky | Zdroj: www.aok-bv.de

 

Česko chce zavést od ledna 2012 elektronické aukce na léky, zatímco Nizozemsko, kterým se inspiruje, je ke stejnému datu ruší, uvádí server Týden.cz. Elektronické aukce prý nefungují.

Vyhlašovat je má lékový ústav, zvítězí firma, která nabídne nejvýhodnější cenu. Zdravotní pojišťovny uhradí vítězný lék v plné výši, na ostatní si budou pacienti čtvrtinu ceny doplácet.

„Elektronickými aukcemi ušetříme zhruba miliardu,“ slibuje si od nového způsobu ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). Model podle něj funguje v Nizozemsku bez problémů pět let, náklady na léky se tam jen za první rok snížily o 300 milionů eur, tedy o více než sedm miliard korun. Do té doby byly nizozemské ceny léků třetí nejvyšší v Evropě.

Aukce prý přinesly Nizozemsku také problém. Léky nejsou a pacienti jezdí s recepty do ciziny, řekl ředitel nizozemského nezávislého institutu pro zpracování statistik z oblasti farmacie Ronald van der Vaart. Vítěz sice doveze svůj lék levněji, ale jen dohodnuté množství. Pokud to nestačí, náhrada není. Ostatní výrobci prý trh opouštějí. „Nizozemci od ledna 2012 opět přecházejí na systém volného trhu,“ uvedl van der Vaart.

Tamní ministerstvo zvažuje, že zavede podobný systém, jako má nyní Česko - ceny se mají řídit referenčním košem: pojišťovny nezaplatí víc, než za kolik se prodává lék ve srovnatelných zemích. Česká lékárnická komora upozorňuje na to, že vítězná firma má pokrýt jen polovinu trhu. „V praxi to může znamenat, že na mnoho pacientů lék s plnou úhradou nezbude,“ řekl viceprezident komory Michal Hojný.

Podle právníka Platformy zdravotních pojištěnců Ondřeje Dostála hrozí, že část levných léků skončí v cizině. Někteří distributoři totiž vlastní i lékárny a prodávají léky dál do zemí, kde jsou ceny vyšší.

Zdravotní pojišťovny mohou podle experta na lékovou politiku Martina Mátla na změně prodělat. „Může pro ně být paradoxně levnější platit pacientům lék, který v soutěži nevyhrál. A to za předpokladu, že budou ceny různých výrobců podobné. Lék od vítěze bude pojišťovna proplácet celý, zatímco jiný jen z pětasedmdesáti procent,“ vysvětlil.


Komentovat článek: Česko chce zavést aukce na léky, Nizozemsko je…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Česko chce zavést aukce na léky, Nizozemsko je…

Komentáře

další 3 komentáře
PharmDr. Jan Hašek Léková anarchie  | 23. 08. 2011 11:11

NENÍ A NIKDY NEBYL KONEČNÝ D O P L A T E K PRO PACIENTA. (doplatek mi z textu nějak vypadl)

PharmDr. Jan Hašek Léková anarchie  | 23. 08. 2011 11:09

Problém je ten, že to, co stát stanovuje NENÍ A NIKDY NEBYL KONEČNÝ PRO PACIENTA. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Stát stanovuje výši úhrady (u řady léků se stejnou léčivou látkou v trochu jiné výši) a dříve stanovoval maximální cenu. . . . . . . . . . . . Dnes je možná polovina léků bez maximální ceny a její výši nemá stát možnost nijak ovlivnit. Rozhodnutí je na farmaceutické firmě. . . . . . . . . . . . . . Pokud chtějí zavést aukce na nejlevnější lék, je to pro státní kasu možná chválihodný počin, ale nikde není zaručeno, že se bezdoplatkový lék dostane ke všem pacientům, který jej budou mít předepsaný, zda se lék zpětně nerozprodá do zahraničí, jako se tomu děje již dnes. . . . a také to může mít za následek opuštění např. originálů z trhu, nemožnost substituce za jiný lék pro pacienta přecitlivělého na určitý lék a budeme se léčit šunty vyrobenými Bůh ví kde...

BOB Český Kocourkov!  | 23. 08. 2011 10:56

Již dvacet let si kladu otázku, proč stejný lék proplácí pojišťovny různě různým firmám. A neznám jinou odpověď, než že je příčinou korupce. *** To se přece musí dělat opačně: Stanovit výši proplacení účinné látky a cenu léku u jednotlivých firem si musí pacient doplatit. *** Pokud se nemýlím, tak nyní se stanovuje plná úhrada léku některé firmy a nejde vždy o nejlevnější preparát a doplatky pacienta s tím nesouvisejí. Korupce je příčinou? Asi ano! *** A vymýšlené opičárny, jak se zdá, vám stejně nevyjdou...

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné