Česko již letos podpořilo humanitární projekty za 110 milionů Kč

Česko již letos podpořilo do konce června z humanitárního rozpočtu ministerstva zahraničí 30 projektů v 19 zemích za zhruba 110 milionů korun.

Celkem činí humanitární rozpočet na letošní rok více než 159 milionů. Do Sýrie již letounem české armády v rámci humanitární pomoci válkou zasažené zemi dorazily zdravotnické přístroje za čtyři miliony korun. Právě Sýrie či Irák, kde si několik let trvající boje vyžádaly statisíce mrtvých a miliony lidí vyhnaly z domovů, míří velká část humanitární pomoci z Česka.

Na okamžitou pomoc pro Irák a irácké a syrské uprchlíky v regionu bylo schváleno sedm projektů organizací ADRA, Člověk v tísni, Diakonie ČCE, Charita ČR a Magna ve výši asi 26,9 milionu korun. Dalších pět projektů organizací ADRA, Český červený kříž, Člověk v tísni, Charita ČR a Magna za téměř 20 milionů bylo schváleno v rámci obnovy Sýrie.

Kromě oblastí zasažených ozbrojenými konflikty mířila pomoc i do zemí postižených přírodními katastrofami či epidemiemi. Z humanitárního rozpočtu byla podpořena třeba pomoc pro Mongolsko zasažené krutou zimou nebo Filipíny a Srí Lanku, které postihly záplavy a sesuvy půdy.

„V letošním roce pokračují závažné humanitární krize v souvislosti s konflikty zejména v Sýrii a Iráku, Jemenu a Jižním Súdánu. Přes mírné zlepšení přetrvává špatná humanitární situace také ve Středoafrické republice a na Ukrajině,“ sdělilo ministerstvo. V Jemenu navíc vypukla závažná epidemie cholery. „Pokud jde o přírodní katastrofy, v řadě zemí jižní a východní Afriky, jihovýchodní Asie i Latinské Ameriky pokračují dopady jevu El Niňo – dlouhodobé sucho následované podvýživou, ničivé záplavy a sesuvy půdy,“ doplnil úřad.

Ministerstvo zahraničních věcí, ministerstvo obrany a Český červený kříž doručily do Sýrie letadlem 177 zdravotnických přístrojů za čtyři miliony korun. Zásilku si převzali zástupci Syrského arabského červeného půlměsíce (SARC), který poskytuje péči zhruba dvěma milionům pacientů ve 144 zdravotnických zařízeních. Letounem dorazily také hračky z veřejných sbírek pro děti z vysídlených rodin.

Dodávka je součástí vládního programu Poskytnutí humanitární, rozvojové a rekonstrukční asistence Sýrii v období 2016 – 2019. V rámci programu Česko podporuje také poskytování zdravotní péče, náhradních obydlí, potravin i vzdělávání lidem v Sýrii i syrským uprchlíkům v sousedních zemích. V roce 2016 tato pomoc přesáhla 200 milionů korun a letos bude činit asi 224 milionů.

1)
poznámka
Ohodnoťte tento článek!