Česko má žebříček nejlepších porodnic

Češi dostali vůbec poprvé informace o tom, jak kvalitně léčí jednotlivé nemocnice. Národní referenční centrum, které tvoří zdravotní pojišťovny a část nemocnic, zveřejnilo včera na internetu podrobné údaje o jednotlivých porodnicích…

Praha –

Lidé se dostanou k žebříčku nemocnic seřazených podle počtu dětí, které se v nich narodily v letech 2002 a 2003, kolik dní v nich ženy zůstaly při porodu a kolik dětí přišlo na svět císařským řezem. A z těchto dat se dá podle expertů vyvodit, které nemocnice jsou dobré a které horší.

Víc porodů = zkušení lékaři

Česká gynekologická a porodnická společnost totiž tvrdí, že by porodnice měla ročně přivést na svět minimálně čtyři stovky dětí. Pokud je to méně, lékaři nemohou mít potřebnou zkušenost.

Další články z rubrikyGYNEKOLOGIE

„Tím, že lékaři čekají na sále třeba celý den na porod, ztrácejí erudici. Tu má spíše ten, který denně udělá císařský řez či klešťový porod,“ říká člen výboru gynekologické společnosti Vít Unzeitig. Problémy by tak mohli lékaři mít například při komplikovanějších porodech.

Porodnicím hrozí zánik

Zdravotní pojišťovny přitom nepřistoupily ke zveřejňování dat jen kvůli lepším informacím pro jejich klienty. Na základě žebříčků budou totiž podepisovat – či nepodepisovat – smlouvy s porodnicemi.

Kdyby se tak vzalo doporučení gynekologické společnosti o minimálně čtyřech stech porodů ročně, třicet šest nemocnic by nedostalo smlouvy pro porodnická oddělení.

„Chceme uzavírat smlouvy jen s pracovišti, která mají vysokou odbornost. Zaniknou-li oddělení, která nesplní podmínky, bude to pro klienty jen dobře,“ tvrdí generální ředitelka

Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiřina Musílková.

Proti zveřejňování žebříčku překvapivě důrazně neprotestují ani samotné nemocnice.

„Někteří kolegové asi budou na statistiky koukat s nevolí. Ale většina nemocnic musí statistiku přivítat, protože povede k vylepšení kvality péče,“ uvedl ředitel Nemocnice Hořovice Tomáš Jedlička, který zastupuje Asociaci českých a moravských nemocnic.

Česku podle Unzeitiga nehrozí, že by porodnice z prvních míst žebříčku byly ochromeny návalem budoucích matek. Síť porodnic je totiž v porovnání s Evropou hustá od populačně silných sedmdesátých let.

Nemocnice se přesto částečného přesunu budoucích matek obávají: kvůli penězům.

„Může se stát, že jedné nemocnici přibude třicet porodů od jedné zdravotní pojišťovny. Jelikož ale pojišťovny mají strop pro své úhrady za péči, tak některé ženy prostě budeme muset odrodit zadarmo,“ dodává Jedlička.

Pohled zákazníků

Vedle pojišťoven zveřejnilo hodnocení porodnic i hnutí Aperio. Vychází z ankety, která v nemocnicích zkoumala, jak jsou vstřícné k matkám a do jaké míry jim diktují, jak se při porodech chovat.

Aperio získalo žebříček, kde se v čele umístily také porodnice, které by podle kritérií pojišťoven měly být zrušeny. Jak malé nemocnice chtějí získat zákaznice nabídkou lepších služeb, ukazuje nejlépe příklad nemocnic ve Vrchlabí nebo ve Frýdlantě.

Pojišťovny se chystají hodnotit také další obory. Již za pár měsíců měly přibýt na internetové stránce www.jaksekdeleci.cz další statistiky: především o operacích srdce, kloubů či dětských odděleních.

„Budeme hodnotit například to, kolik reoperací při kloubních náhradách jednotlivá oddělení prováděla,“ dodává Musílková.

Hospodářské noviny, Petr Holub, Vendula Křížová

Ohodnoťte tento článek!