Česko pošle na západ Afriky dalších 10 milionů Kč na boj s ebolou

peníze, euro

Česko dá dalších deset milionů korun na pomoc západní Africe zasažené epidemií eboly. Schválila to ve středu vláda. Polovina této částky půjde Organizaci spojených národů (OSN) na boj s touto smrtelnou nemocí a druhá Dětskému fondu OSN (UNICEF) na léky, zdravotnický materiál, hygienická opatření a pomoc rodinám a sirotkům. Peníze budou uvolněny z vládní rozpočtové rezervy.

Podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) jsou všechny tři nejvíce zasažené země – Libérie, Sierra Leona a Guinea – po epidemii v nedobrém stavu a potřebují pomoc. „Je tam problém s rozvráceným zdravotnictvím, nejvíce asi v Sieře Leone,“ řekl šéf diplomacie. „Pomoc tak hlavně směřuje do obnovy zdravotnických zařízení a fungování zdravotnictví v těchto zemích,“ doplnil. Předpokládá přitom, že tato pomoc západní Africe nebude z české strany poslední.

O pomoci západoafrickým státům postiženým ebolou vláda rozhodla už loni na podzim. Česko zaslalo organizaci Save the Children International působící v Libérii ochranné oděvy a prostředky za 3,59 milionu korun a organizaci Lékaři bez hranic finanční příspěvek ve výši tří milionů korun.

Vláda současně předpokládala, že uvolní na pomoc mezinárodním organizacím, respektive pro poskytnutí budoucí materiální humanitární pomoci dalších 15 milionů korun. Zhruba třetinu této částky už koncem loňského roku uvolnilo ze svého rozpočtu ministerstvo zahraničí. Třemi miliony korun podpořilo centrum léčby eboly ve městě Kenema a Sierra Leone a 2,8 milionu korun putovalo na opatření proti šíření eboly v Libérii.

Ebola se na západě Afriky začala šířit loni na jaře. V Guineji, Libérii a Sieře Leone si vyžádala na 9200 obětí, nakaženo bylo přes 23.000 osob. V nejkritičtější fázi zdravotníci hlásili 200 až 300 nových pacientů za týden. Krizovou situaci se podařilo zvládnout za přispění mezinárodního společenství, OSN, EU či Světové zdravotnické organizace (WHO). V současnosti je podle odborníků – vzhledem k nárůstu nemocných v dobách největší krize – každý týden registrován jen desetinový počet nových pacientů. Přesto se případy stále objevují a v některých komunitách dokonce jejich počet opět pomalu narůstá.

Ohodnoťte tento článek!