Česko řeší nedostatek sester

Titulní obrázek

Ministerstvo zdravotnictví se dohodlo s Českou asociací sester na zpracování potřebných analýz. Poskytne je ministerstvu školství, které by mohlo upravit podmínky pro přijímání sester k vysokoškolskému studiu. Tomáš Julínek získal ze státního rozpočtu na příští rok půl miliardy korun na podporu vzdělávání sester a lékařů…

Požadavky na práci zdravotních sester se zvyšují spolu s nároky na jejich vzdělání. Plat tomu ale neodpovídá. Zdá se, že v Česku je toto povolání stále ještě nedoceněné.

Nevyhovující vzdělávací systém a nedostatečné finanční ohodnocení zodpovědné práce vede k nedostatku zdravotních sester v českých nemocnicích. Sestra s maturitou není podle zákona ani plnohodnotnou zdravotní sestrou.

K tomu, aby jí byla, potřebuje registraci, při které si dále doplňuje své vzdělání, nebo musí mít minimálně bakalářský titul. Proto z více než 3000 letošních absolventek středních zdravotnických škol jich do praxe nastoupilo jen asi 200.

Většina jich pokračuje ve studiu. Včetně střední školy tak musí budoucí zdravotní sestry studovat až devět let. Po příchodu na pracoviště přitom většina z nich nedosáhne ani na celostátní průměrnou mzdu. To se má ale změnit.

Návrhy a řešení

Ministerstvo zdravotnictví se dohodlo s Českou asociací sester na zpracování potřebných analýz. Poskytne je ministerstvu školství, které by mohlo upravit podmínky pro přijímání sester k vysokoškolskému studiu.

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek získal ze státního rozpočtu na příští rok půl miliardy korun na podporu vzdělávání sester a lékařů. Vysokoškolsky vzdělané sestry mohou v týmech zastat část práce, kterou nyní dělají lékaři, a s vyšší kompetencí jim stoupne i plat.

Ministr to chce zohlednit v novele zákona, která je součástí prvního balíčku reforem o zdravotních službách.

24 hodin

Ohodnoťte tento článek!