Přejít na obsah

Česko řeší nedostatek sester

zpět
27.10.2008

Ministerstvo zdravotnictví se dohodlo s Českou asociací sester na zpracování potřebných analýz. Poskytne je ministerstvu školství, které by mohlo upravit podmínky pro přijímání sester k vysokoškolskému studiu. Tomáš Julínek získal ze státního rozpočtu na příští rok půl miliardy korun na podporu vzdělávání sester a lékařů...

Požadavky na práci zdravotních sester se zvyšují spolu s nároky na jejich vzdělání. Plat tomu ale neodpovídá. Zdá se, že v Česku je toto povolání stále ještě nedoceněné.

Nevyhovující vzdělávací systém a nedostatečné finanční ohodnocení zodpovědné práce vede k nedostatku zdravotních sester v českých nemocnicích. Sestra s maturitou není podle zákona ani plnohodnotnou zdravotní sestrou.

K tomu, aby jí byla, potřebuje registraci, při které si dále doplňuje své vzdělání, nebo musí mít minimálně bakalářský titul. Proto z více než 3000 letošních absolventek středních zdravotnických škol jich do praxe nastoupilo jen asi 200.

Většina jich pokračuje ve studiu. Včetně střední školy tak musí budoucí zdravotní sestry studovat až devět let. Po příchodu na pracoviště přitom většina z nich nedosáhne ani na celostátní průměrnou mzdu. To se má ale změnit.

Návrhy a řešení

Ministerstvo zdravotnictví se dohodlo s Českou asociací sester na zpracování potřebných analýz. Poskytne je ministerstvu školství, které by mohlo upravit podmínky pro přijímání sester k vysokoškolskému studiu.

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek získal ze státního rozpočtu na příští rok půl miliardy korun na podporu vzdělávání sester a lékařů. Vysokoškolsky vzdělané sestry mohou v týmech zastat část práce, kterou nyní dělají lékaři, a s vyšší kompetencí jim stoupne i plat.

Ministr to chce zohlednit v novele zákona, která je součástí prvního balíčku reforem o zdravotních službách.

24 hodin


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

24 hodin

Komentovat článek: Česko řeší nedostatek sester

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Česko řeší nedostatek sester

Komentáře

dalších 20 komentářů
challenger Re:Re:Re:jako v pohadce  | 29. 10. 2008 09:18

zasloužilé (či spíše zasouložilé) souložnice a donašečky potřebují pašalík...:-)))

Beáta Re:Re:jako v pohadce  | 29. 10. 2008 09:09

Jo tak to je přesné. Před dvěmy lety jsme měli jednoho primaře a jednu vrchní sestru. Teď máme primaře, ředitelku Bc. sestru, hlavní a vrchní sestru - nárust funkí 100% . Počet obyčejných sester se zvýšil asi o 10%, a zároveň se zvýšil počet pacientů na jednu sestru a samozřejmě spoutu papírů.

škatulata hejbejte s Re:jako v pohadce  | 29. 10. 2008 07:36

Rozdílení funkcí. Sestry školitelky,sestry vyšetřovatelky,vrchní, staniční,hlavní a podhlavní...jen ty sestry ošetřovatelky vymizely,neb o utírání zadků není zájem a rvanice.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné