Česko se odvolalo proti výsledku arbitráže s Diag Human

Titulní obrázek

Česko se odvolalo proti výsledku arbitráže s firmou Diag Human, podle níž by mělo této společnosti obchodující s krevní plazmou uhradit zhruba devět miliard korun. Stát žádá, aby ortel přezkoumali noví soudci. Žádost o přezkum se chystá podat i společnost Diag Human. Informovala o tom ve středu Česká televize…

Česko se odvolalo proti výsledku arbitráže s firmou Diag Human, podle níž by mělo této společnosti obchodující s krevní plazmou uhradit zhruba devět miliard korun. Stát žádá, aby ortel přezkoumali noví soudci. Žádost o přezkum se chystá podat i společnost Diag Human. Informovala o tom dnes Česká televize.

„Chceme, aby noví rozhodci přezkoumali spis a vyjádřili se k výši škody,“ řekl mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt. Pro odvolání se rozhodla i Diag Human s tím, že bude chtít víc ještě peněz. „Je to spolu s úroky z prodlení v řádu kolem tří miliard korun navíc,“ řekl právní zástupce Diag Human Jan Kalvoda.

Podmínkou pro přezkum je najít nové arbitry. „Stát má svého kandidáta, renomovaného právníka. Čekáme na jeho souhlas,“ řekl Cikrt. Podle informací ČT by to mohl být Milan Kyndl z plzeňské právnické fakulty.

Firma Diag Human si stěžuje, že ji český stát poškodil v obchodování s krevní plazmou, a požaduje ušlý zisk. Arbitři stanovili náhradu zhruba 4,1 miliardy korun. Zbytek z celkových 8,33 miliardy činí penále z prodlení. Jde o náhradu škody a úroky ke konci července 2007, od tohoto dne suma vzrůstá o další úrok ve výši asi 1,3 milionu denně.

Případ začal v roce 1991, kdy ministerstvo vyhlásilo soutěž na zpracování krevní plazmy. Předběžně se dohodlo se společnostmi Novo Nordisk a Conneco, z níž se později stala firma Diag Human. Firmy ve výběrovém řízení neobstály. V roce 1992 tehdejší ministr Martin Bojar společnosti Novo Nordisk sdělil, že řízení nevyhrála, protože se spojila s podezřelou firmou Conneco. Ta od roku 1995 požaduje odškodné za ušlý zisk. Bývalý ministr Jan Stráský (ODS) podepsal v roce 1996 rozhodčí smlouvu, takže se kauza začala řešit arbitráží. V roce 2002 vláda premiéra Vladimíra Špidly (ČSSD) uhradila firmě 326,6 milionu korun. Společnost si pak vypočítala novou škodu.

Ve sporu mezi Českou republikou a společností Diag Human rozhodoval podle deníku Mladá fronta Dnes (MfD) rozhodce, kterého policie údajně viní z korupce na ministerstvu obrany. Zdeněk Rusek patří prý mezi 37 lidí obviněných v souvislosti s případem, ve kterém měli úředníci ministerstva přihrávat armádní zakázky spřáteleným firmám.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!